VIDEO: Marxismus? Kapitalismus? Štěstí? Žižek a Peterson si překvapivě často notovali

Kompletní záznam z debaty

VIDEO: Marxismus? Kapitalismus? Štěstí? Žižek a Peterson si překvapivě často notovaliVIDEO UVNITŘ
Slovinský filozof Slavoj Žižek a kanadský psycholog Jordan Peterson. Debatu moderoval známý akademik Stephen Blackwood (uprostřed) Foto:

REPROFOTO: Facebook / Slavoj Žižek

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Kanadské město Toronto se stalo svědkem jedné z nejočekávanějších filozofických debat letošního roku. K diskuznímu stolku proti sobě stanuli slovinský levicový kulturní teoretik Slavoj Žižek a konzervativní kanadský profesor psychologie Jordan Peterson. Událost s názvem Happiness: Marxism vs. Capitalism přilákala do sálu i k monitorům desetitisíce lidí po celém světě. Celou debatu si můžete pustit ze záznamu níže.

Velmi očekávaná debata jedněch z nejznámějších myslitelů současné doby, která se údajně chystala téměř jeden rok, dokázala vyprodat celý sál v Sony Centre v kanadském Torontu. Po celém světě i na internetu se pak pořádaly živé přenosy z diskuze, Češi ji mohli sledovat v sobotu ve dvě ráno našeho času. Debatu moderoval kanadský akademik Stephen Blackwood.

Jak již z názvu vyplývá, debata se točila kolem marxismu, kapitalismu a jejich rolí v honbě za štěstím. Dle očekávání se významní hosté nedokázali shodnout na stejném receptu, jak dosáhnout spokojeného lidského života. Zatímco podle Petersona by měl člověk hledat smysl bytí prostřednictvím osobní odpovědnosti, Žižek měl na věc úplně jiný pohled a označil závod za štěstím za bezpředmětný a iluzorní.

Ne vždy ale témata skončila výměnou protichůdných myšlenek. Přestože každý z diskutujících pochází z úplně opačného názorového spektra, k překvapení diváků si v některých věcech navzájem notovali. Nejčastěji se Žižek s Petersonem shodovali u pohledu na politickou korektnost a politiku identit. Až na pár vzácných momentů proběhla celá debata v relativně klidném tempu a bez ostřejších a vulgárních slov.

Kritiku si spíše odnesl moderátor a organizátoři akce. Podle diváků, kteří debatu sledovali na internetu či v kinech, nebyl průběh příliš dobře koordinovaný, diskuze navíc začala s 20minutovým zpožděním. Neméně lidem vadilo také chování publika v hledišti v Sony Centre – byli údajně rušiví, hlasití a místy až „hysteričtí a otravní“. Někteří také poznamenali, že se debata odehrávala na Petersonově domácí půdě, což nebylo vůči jeho slovinskému protějšku fér.

Nedávno vyvolalo rozruch rozhodnutí Cambridgeské univerzity zrušit Petersonovi hostování. Peterson měl v Cambridge působit coby hostující profesor od října následujícího semestru po dobu dvou měsíců – a sice na fakultě teologie. Na to zareagovala Univerzita Palackého v Olomouci a pozvala ho na vlastní akademickou půdu. „University of Cambridge má plné právo kontrakt neuzavírat, ale trvalý tlak na prof. Petersona ze strany akademické obce mnoha univerzit přerůstá meze racionality, k níž je potřeba se vrátit,“ vysvětlila mluvčí univerzity pro Echo24.

Jordan Peterson patří podle New York Times k nejvlivnějším intelektuálům Západu, jeho videa na YouTube mají přes sto padesát milionů zhlédnutí. Ještě před několika lety byl přitom Jordan Peterson širší veřejnosti neznámým profesorem klinické psychologie na Torontské univerzitě. Měl na kontě výuku na Harvardu, jednu knihu a nějakých devadesát impaktovaných studií. Všechno se ale změnilo 27. září 2016. Peterson nahrál na YouTube první z řady tří hodinových videí o diktátu politické korektnosti na univerzitě a o novém dodatku ke kanadské antidiskriminační legislativě.

Slavoj Žižek patří k nejvýznamnějším levicovým společenským vědcům současné Evropy. Ve svém díle čerpá z tradic Karla Marxe, Georga Friedricha Hegela a také z psychoanalytické teorie Jacquese Lacana. Časopis Foreign Policy ho v roce 2012 zařadil na seznam 100 největších světových myslitelů. V roce 2005 o něm byl natočen americký dokument Žižek! V listopadu 2011 na výročí sametové revoluce promluvil na pražském Václavském náměstí na protivládní demonstraci, kterou pořádala za podpory odborů iniciativa ProAlt.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Štvanice na Scrutona

Nerezignuji, ani když mě státní zástupce obžaluje, vzkázal Babiš

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články