1 editorial

Štvanice na Scrutona

Témata:

Už delší dobu dostáváme z Velké Británie znepokojivé zprávy, z nichž přichází stejný pocit, jako když se začala prosazovat jedna a jediná správná ideologie. A kdo jejímu diktátu nevyhovuje, musí z kola ven.

Nejčastěji se mluví o kulturní válce, kterou rozpoutali propagandisté převážně z levicových médií. Jde jim o to, aby z veřejného života odešli ti, kteří nevyhovují parametrům politické korektnosti, která má v Británii snad nejextrémnější podobu. Tlaku nejsou vystaveni jen veřejně vystupující lidé konzervativního smýšlení, ale i obyčejní poddaní. Britská policie má svůj speciální oddíl, který se zaměřuje na veřejně vyslovené názory – nejde o ty nejhrubší rasistické projevy, jež známe od nás a které si odsouzení zaslouží, na ostrovech máte problémy, už když odmítáte ideologii LGBT+.

Již několik měsíců je systematickým útokům vystaven současný nejvýznačnější žijící britský filozof, estetik a politolog Roger Scruton, dobře známý i u nás. Pomáhal s organizováním přednášek zahraničních filozofů na tajných seminářích, které pořádali disidenti, odpůrci komunistického režimu, sám na ně do Československa jezdil. Po revoluci to byl jeden z knižně nejpublikovanějších autorů mezi současnými mysliteli. Dostalo se mu za to několik ocenění, mimo jiné také medaile Za zásluhy, kterou mu udělil Václav Havel.

Minulý týden byl Roger Scruton odvolán z neplacené funkce předsedy vládní architektonické komise. Důvodem samozřejmě nebyla nekompetence, ale systematický tlak levicové úderky v britských médiích. Média se neštítila použít metod fake news a překrucování výroků, které sama tolik odsuzují, když někdo narušuje čistotu jejich ideologie. Nakonec tato metoda byla úspěšná a využil jí George Eaton z týdeníku New Statesman, který se Scrutonem pořídil rozhovor. Ještě před publikováním začal Eaton přes Twitter vypouštět části výroků z rozhovoru, které samozřejmě vyznívaly jinak, když byl rozhovor uveřejněn. K odsouzení, tedy rezignaci Scrutona ale stačily jen zkreslené výroky z Twitteru.

Samozřejmě tady nejde o předsednictví v nějaké komisi, ale o dokonání exekuce na základě zákeřných metod. Je to děsivé i pro vazby, jež Roger Scruton měl na Českou republiku – jeden z prvních rozhovorů v Týdeníku Echo byl právě s ním.

Pro aktuálnost a porozumění kontextu doby, kterou si ještě pamatujeme, jsme se na pětasedmdesátiletého filozofa obrátili znovu. Minulý týden se s Danielem Kaiserem domluvil na novém interview, po několika dnech ale Roger Scruton Danovi napsal, že už má toho všeho kolem sebe dost, a rozhovor odložil. Věříme, že to přejde a že se vrátí, a to i v rozhovoru pro naše čtenáře.

EchoPrime

od 249 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo v digitální podobě.

Více info

/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více