Trump je pro zveřejnění celé zprávy o vyšetřování ruského vlivu. Mueller podle něj jednal čestně

Trump je pro zveřejnění celé zprávy o vyšetřování ruského vlivu. Mueller podle něj jednal čestněNOVÉ
Svět

ZVLÁŠTNÍ VYŠETŘOVÁNÍ FBI

Echo24

Americký prezident Donald Trump považuje postup zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, který objasňoval roli Ruska v americký prezidentských volbách, za čestný, jisté výhrady má ale k délce jeho práce. Mueller, kterého Trump v minulosti kritizoval, nenašel žádné důkazy, že by někdejší prezidentův štáb spolupracoval s Moskvou.

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová k výsledkům vyšetřování sdělila, že americká média a demokraté, kteří uplynulých dvou let obviňovali prezidenta, že je agentem cizí mocnosti, lhali. Chování Trumpových kritiků označila za nemravné a zákeřné.

„Myslíte si, že se Robert Mueller choval čestně?“ zeptal se Trumpa během setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem reportér televize ABC News Jon Karl. „Ano, choval,“ odpověděl prezident, ačkoli v minulosti o vyšetřovateli tvrdil, že je ve střetu zájmů, zdiskreditovaný či lhář.

Trump vyšetřování v minulosti opakovaně nazýval honem na čarodějnice a vždy trval na tom, že s Moskvou během volební kampaně nespolupracoval. Na dotaz, zda si stále myslí, že vyšetřování bylo honem na čarodějnice, odvětil, že kauza sice skončila tak, jak měla, ale všechno trvalo příliš dlouho.

„Přeji si, aby to skončilo mnohem dřív, aby to bylo mnohem rychlejší. Mnoho lidí dělalo velmi, velmi hnusné věci, velmi špatné věci, řekl bych vlastizrádné věci,“ uvedl Trump s tím, že na tyto osoby je třeba se nyní zaměřit. „Už delší dobu je sleduji a říkám si, proč si jich dosud nikdo nevšímá?“ dodal. „Nesmíme nikdy dopustit, aby se tohle stalo znovu dalšímu prezidentovi,“ doplnil Trump.

Prezident rovněž konstatoval, že nebude mít žádný problém s tím, pokud bude Muellerova závěrečná zpráva zveřejněna. O zveřejnění dokumentu rozhoduje ministr spravedlnosti William Barr.

Muellerova zpráva je zatím neveřejná, Barr ale shrnul výsledky téměř dvouletého vyšetřování zvláštního týmu FBI. Trump ani jeho volební štáb podle zprávy během kampaně v roce 2016 s Ruskem nespolupracovali. Otázku, zda prezident bránil vyšetřování ruského vlivu na americké volby, ovšem nechal Mueller otevřenou.

Sandersová řekla, že lidé, kteří prezidenta obviňovali, chtěli poškodit 36 milionů Američanů, kteří ve volbách dali Trumpovi hlas. „Doufám, že přiznají, jak se mýlili,“ prohlásila mluvčí. Demokraté a média podle ní šířením lží chtěli prezidenta svrhnout.

Nesmlouvavá vůči Trumpovým kritikům byla i poradkyně prezidenta Kellyanne Conwayová, která před volbami řídila Trumpovu kampaň. Lidé útočící na prezidenta dluží Americe omluvu, řekla televizi Fox News. Šéf výboru Sněmovny reprezentantů Adam Schiff, který opakovaně mluvil o „spoustě důkazů“ proti Trumpovi, by měl okamžitě složit funkci. „Padesátkrát denně v každé televizi po celé dva roky sliboval Američanům, že prezident bude vystaven ústavní žalobě a že bude obviněn,“ řekla Conwayová.

Americká konzervativní komentátorka Alice Stewartová soudí, že demokraté by měli za sporem obrátit list. „Z politického hlediska by měl každý přijmout výsledky vyšetřování a soustředit se na (volební) rok 2020. Hlavně demokraté by měli dostat rozum a přiznat si, že věc skončila a že je třeba jít dál. Jinak si voliči uvědomí, že jediným programem demokratů je boj s Trumpem – a to není vítězná platforma,“ uvedla v komentáři pro CNN.


Čtěte dále: „Hon na čarodějnice“ končí. Trumpův tým podle Muellera svou činnost s Rusy nekoordinoval

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.