1 30 rozhovorů

Ten náš tata je takový vychýlený, říkal můj syn, když viděl Most!

ROZHOVOR

Témata:

Týdeník Echo připravil zvláštní samostatné vydání výběru nejlepších interview z uplynulých dvanácti měsíců své produkce. Speciál 30 rozhovorů představuje tři desítky českých i zahraničních osobností z oblasti politiky, vědy, kultury i společenského dění. Jedním ze zpovídaných je i herec Cyril Drozda. Přinášíme ukázku z textu, který je k dostání ve vybraných trafikách od 25. června. Objednat on-line si jej můžete ZDE.

Často hrajete outsidery, podivíny, ztracence… Jste takový opravdu?

No… Náš třináctiletý syn, když se na Most! díval v televizi, tak pak řekl: „Ten náš tata je takový vychýlený, že ho pak obsazujou jenom v takových...“ Tak se vyhradil i k HaDivadlu, kde skoro vyrůstal. Když byla premiéra třeba, tak tady spal jako malý chlapec ve foyer. Teď už ho sem nevykopem. Byl nedávno s maminkou v Praze – šli do vinohradského, načež se vyjádřil: „To je nejkrásnější divadlo, jaké jsem kdy viděl.“ A po chvíli: „Maminko, já bych tě poprosil, abych už nikdy nemusel do HaDivadla.“

To je generační vzpoura.

Již oceňuju.

Ale vy jste nikdy nechtěl z Hanáckého divadla jinam?

Ne, pro mě má tohle největší smysl. Tady jde o základní věci. Takže když tady mluvím o Mostě!, tak vlastně mám nepříjemný pocit, že bych měl mluvit o divadle. Ale pokud jde o Most! – s tak příjemnými lidmi jsem se v tak širokém štábu snad ještě nesetkal.

Měl jste tam kolegyni z HaDivadla Eriku Stárkovou: otrávila vás coby Vávru v Maryše.

To ano, ale Erika hrála Maryšu jen jednu sezonu, alternací je dodnes Sára Vencovská – ta hrála v Mostě! kurvu, mám ji u zpovědi na začátku. Pak v předposledním díle říká Romanovi v bordelu: „Láska si nevybírá!“

To byla náhoda, že se tam vyskytli tři lidé s HaDivadla?

Asi ano. Ale ještě se k nim svým způsobem dá připočíst Michal Isteník, který po JAMU hostoval i u nás, teď to je jeden z hlavních tahounů v Městském divadle Brno, to je ohromný hráč. A takový byl v Mostě! – to si všimněte, jak se ty situace začnou roztáčet, když se tam objeví. Tak jako Martin Hofmann, Erika…

On měl výbornou roli psychopatického zabijáka v Rédlovi. Viděl jste to?

Ano, tak. Tam mě hlavně uhranul Roman Polák v roli generála Lorence. To je přitom divadelní režisér určujícího významu na Slovensku. Takhle autentická autorita – to by kterýkoli herec z profese táhl z úplně jiné paty.

Z režisérů jsou občas dobří herci. Vezměte si Miroslava Krobota… Nebo vašeho Arnošta Goldflama…

Tak Arnošt Goldflam byl vlajková tvář HaDivadla. Pak Jano Sedal, Bára Plichtová, Břeťa Rychlík… Pokud jde o herce. Autorsky a režijně, a tudíž nejpodstatněji: Vála, Kovalčuk, Goldflam. Skladatelé Kolář, Bulis.

Celý text vyjde ve speciálu 30 rozhovorů, který je ve volném prodeji k dostání za 99 korun, při pořízení v předprodeji zaplatíte jen 89 korun. Speciál si můžete objednat ZDE.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.