SPD a nacionalisté z EU na Václaváku: demonstrace, rozmíšky s odpůrci a Ortel na pódiu

Demonstrace SPD

SPD a nacionalisté z EU na Václaváku: demonstrace, rozmíšky s odpůrci a Ortel na pódiuAKTUALIZOVÁNO
Demonstrace SPD na Václavském náměstí Foto:

Foto: Twitter policie ČR

2
Domov
Echo24
Sdílet:

Stovky lidí se ve čtvrtek odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí kvůli demonstraci sněmovního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) proti „diktátu Evropské unie“. V dolní i horní části náměstí se shromáždila i řada jejich názorových oponentů. Situaci kontrolují desítky policistů včetně těžkooděnců a členů antikonfliktního týmu, některým potyčkám se však zabránit nepodařilo a policejní těžkooděnci později vytlačili odpůrce SPD z místa konání akce.

„Policisté z antikonfliktního týmu mají dnes náročnou službu, Václavské náměstí se plní. Jejich kolegové z pořádkové služby jsou jim po boku,“ sdíleli policisté na Twitteru momentky z toho, jak občas musejí klidnit situaci. Později policie doplnila, že musela použít donucovací prostředky proti desítkám lidí, které neustále narušovaly průběh demonstrace.

Program organizovaný SPD zahájilo po 16:00 vystoupení kapely Ortel, které trvalo zhruba 45 minut. Podle zpravodaje ČTK na něj dorazily stovky lidí, policejní těžkooděnci je oddělovali od protestujících na chodnících po obvodu náměstí, kteří se naopak proti SPD přišli vymezit například s transparentem „Chceme žít v EU, dokonce i s vámi“. Místopředseda SPD Radim Fiala vyzval příznivce hnutí, aby problémy s „provokatéry“ hlásili policii.

Foto:

Tomio Okamura hovoří na Václavském náměstí, Foto: Screenshot ČT24

Při projevech zahraničních hostů z nacionalistické frakce Evropa národů a svobody (ENF), do které SPD patří, se podle zpravodaje ČTK odehrálo několik potyček. Těžkooděnci doporučují kolemjdoucím nechodit přes náměstí na stanici metra Muzeum a posílají je oklikou na nedaleké Hlavní nádraží.

Policisté několikrát vyzvali lidi protestující proti akci SPD, aby odešli z horní části Václavského náměstí k Opletalově ulici. Více než stovka oponentů SPD se sešla i v dolní části Václavského náměstí na protestním happeningu. Píšťalkami či činely se snaží přehlušit dění na druhé části náměstí, o své činnosti hovoří jako o hlukové olympiádě. Kvůli slovním potyčkám i strkanicím mezi účastníky akcí byl asi na 20 minut přerušen program projevů na akci SPD. Na místě jsou desítky lidí z antikonfliktního týmu a policie, kteří nakonec museli odpůrce SPD vytlačit. Demonstrace skončila v 18:30.

Platforma Proti projevům nenávisti svolala manifestaci také na náměstí Míru. Kromě zástupců iniciativy na akci, která po 16:45 pokračovala pochodem na Karlovo náměstí přes Václavské náměstí, vystoupili s projevy i bratr šéfa SPD Hayato Okamura (KDU-ČSL) či europoslanec Jaromír Štětina (ESO).

Na protestu SPD vystoupili například předseda hnutí Tomio Okamura či lídr kandidátky SPD pro květnové volby do Evropského parlamentu Ivan David. „Podporujeme evropskou spolupráci, ale za podmínek vzájemné výhodnosti a společných zájmů. Jestliže nelze Evropskou unii reformovat tak, aby byla demokratická, pak musíme trvat na vystoupení. Navrhujeme uzákonění referenda o všech důležitých otázkách. Bereme vážně heslo, že všechna moc pochází z lidu,“ řekl David.

Mezi zahraničními hosty demonstrace byli předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová nebo předseda nizozemské Strany pro Svobodu Geert Wilders, jenž o EU hovořil jako o nedemokratickém superstátu, který se snaží národním státům vzít suverenitu. Předseda italské Ligy a ministr vnitra Matteo Salvini poslal krátkou videozdravici.

Le Penová a Wilders se zúčastnili odpolední tiskové konference. Okamura na ní uvedl, že by osobně uvítal i odchod Česka z EU, stejně jako Wilders usiluje o to, aby unii opustilo Nizozemsko. Spolupracovat politici chtějí při omezování rozhodovacích pravomocí EU a posilování role národních států.

Wilders se také na svém twitterovém profilu pochlubil, jak vystoupí na jednom z kanálů „české televize“, kde bude ve čtvrtek večer hostem pořadu Duel Jaromíra Soukupa. 

Čtěte také: Nevěřím, že je EU reformovatelná, říká Okamura k akci nacionalistů na Václaváku, na které hraje i Ortel

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články