2 NÁRŮST PIRÁTSTVÍ

Piráti z Karibiku jsou zpět, terorizují obchodní lodě i rybáře

, , NOVÉ

Témata: ,

V karibské oblasti se v minulém roce výrazně zvýšil počet případů pirátství a praktiky pirátů jsou stále brutálnější, informuje server Washington Post. Za zhoršením situace je zřejmě politická a ekonomická krize v regionu.

Podle pozorovatelů v oblasti se často pirátství děje s požehnáním a ve spolupráci se zkorumpovanými státními zaměstnanci, zejména ve vodách Venezuely, která se potýká s rozsáhlou politickou a ekonomickou krizí. „Je to kriminální chaos bez zábran všude kolem venezuelského pobřeží,“ řekl pro Washington Post Jeremy McDermott z neziskové organizace Insight Crime, která sleduje vývoj organizovaného zločinu v Latinské Americe a Karibiku.

Detailní informace o pirátství v této oblasti sice chybí, dvouletá studie organizace Oceans Beyond Piracy (Oceány bez pirátství) však zaznamenala v minulém roce 71 vážných incidentů včetně loupení na obchodních lodích či útoků na jachty, což je nárůst o 163 % oproti roku 2016. Většina z nich se odehrála právě ve vodách Karibiku.

Čtěte také: V caracaském metru se jezdí zadarmo, podnik nemá na jízdenky

Nájezdy pirátů se objevují v celé škále od menších krádeží až po brutální útoky připomínající 17. století. V květnu letošního roku se maskovaní muži nalodili na čtyři guyanské rybářské lodi. Než piráti lodě ukradli, členy posádky polévali vařícím olejem, sekali do nich mačetami a pak je házeli přes palubu, vypovědělo pět přeživších z 20členné posádky.

Mezi zasaženými ostrovy je i Trinidad a Tobago. Místní opoziční politici považují za jednu z hlavních příčin proudící zásoby zbraní z krizí zmítané Venezuely, včetně těch, co vypadají, že pocházejí z armádních zásob. „Připomíná mi to, jak začaly potíže na pobřežích východní Afriky,“ řekl pro Washington Post Roodal Moonilal, právník z opoziční United National Congress party, s odkazem na dlouholetou krizi v somálských vodách. „To, co vidíme: pirátství, pašeráctví, je výsledek venezuelského politického a ekonomického kolapsu,“ dodal Roodal Moonilal.

Venezuela se s krizí potýká už několik let

Venezuela se již pátým rokem potýká s hospodářskou recesí způsobenou selháním socialistického řízení ekonomiky a propadem globálních cen ropy. Trpí tím i většina obyvatel země, kteří mají omezený přístup k potravinám a lékům kvůli jejich nedostatku nebo kvůli tomu, že si je nemohou dovolit. Oficiální venezuelskou měnou je bolívar, jehož hodnota v důsledku hospodářské krize prudce klesá.


Čtěte dále: VIDEO. Útok drony? Venezuelský prezident prý terčem pokusu o atentát

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?
, ,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.