Já a Merkelová bychom mohli vyjednat s Putinem mír, říká Berlusconi

BERLUSCONI A MERKELOVÁ

Já a Merkelová bychom mohli vyjednat s Putinem mír, říká Berlusconi
Angela Merkelová a Silvio Berlusconi na archivním snímku z roku 2008. Foto: Shutterstock
1
Svět

Mediátorem mezi Západem a Ruskem by se chtěl stát miliardář a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi a na pomoc by si chtěl vzít někdejší dlouholetou kancléřku Spolkové republiky Německo Angelu Merkelovou. Podle Berlusconiho se Kreml zatím nejeví tak, že by chtěl válečného snažení zanechat a sankce uvalené západními zeměmi Moskvě příliš neuškodily.

Berlusconi řekl italskému deníku Corriere della Sera, že by chtěl být mediátorem, který bude řešit válečný konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. Dodal, že by chtěl v této snaze spolupracovat s bývalou německou kancléřkou Merkelovou. „Společně s Merkelovou bych se chtěl snažit být mediátorem, který ukončí konflikt na Ukrajině,“ řekl Berlusconi s tím, že Putin může ještě dlouho odolávat dopadům západních sankcí.

„Zdá se mi, že Putin je velmi schopen nadále odolávat sankcím a potenciálnímu cenovému stropu na ruský plyn,“ řekl bývalý italský premiér.

Berlusconi a  Putin se mnohokrát setkali a vzájemně se nazývali přáteli. V dubnu Berlusconi prohlásil, že je zklamán rozhodnutím Putina zahájit vojenskou operaci na Ukrajině a obvinil ruskou armádu z válečných zločinů.

V červnu Berlusconi uvedl, že se po zahájení vojenské operace dvakrát pokusil zavolat Putinovi, ale jeho telefonáty nebyly přijaty. „Buď společně nebo Merkelová sama by mohla být schopná mír vyjednat. S ní bych se cítil tak, že ho (Putina) dokážeme přesvědčit,“ řekl Berlusconi.

V červnu letošního roku Angela Merkelová prohlásila, že by se mohla stát prostředníkem v jednáních mezi Ruskem a Ukrajinou, ale „ne teď, ale později“.

Berlusconiho, který se poprvé stal premiérem v roce 1994, by mohl podle odhadů čekat po zářijových předčasných volbách návrat na politické výsluní. Podle průzkumů veřejného mínění má zatím největší šanci vyhrát národně konzervativní a euroskeptická pravicová strana Bratři Itálie, která dosud nebyla součástí vlády. Ta by tak mohla sestavovat vládu s další pravicovou stranou Liga a právě středopravicovou stranou expremiéra Berlusconi Forza Italia.