1 Izraelec vs. Polsko

Izraelci, jenž plivl na velvyslance Polska a jemuž prý na ambasádě řekli ‚židáčku‘, hrozí pět let vězení

, NOVÉ

Témata: , ,

Izraelec, který v úterý v Tel Avivu plivl na polského velvyslance, byl obžalován, informoval ve čtvrtek izraelský list Aruc Ševa. Muži hrozí až pět let za mřížemi napsala agentura Reuters s tím, že nejnovější incident zvýraznil napětí mezi Izraelem a Polskem ohledně antisemitismu a dějin holokaustu.

Pětašedesátiletý Arik Lederman byl obžalován z toho, že bouchnul pěstí do střechy auta polského velvyslance Marka Magierowského a pak na něj plivl. Televize Kan uvedla, že Lederman stál uprostřed telavivské ulice, zabránil velvyslancovu autu, aby projelo, a následně otevřel dveře vozu a dvakrát na Magierowského plivl. Lederman tvrdí, že nevěděl, že je v autě velvyslanec, prý si pouze všiml polské poznávací značky. Auto na něj troubilo, protože kvůli němu nemohlo projet, což Ledermana rozzlobilo.

Lederman u soudu řekl, že si chtěl na velvyslanectví vyřídit záležitost majetku opuštěného po holokaustu. Jeden ze strážců ho prý nazval "židáčkem" a zabránil mu vstoupit. Velvyslanec Magierowski ale tento popis událostí zpochybnil a sdělil, že strážce je dobře vyškolený a loajální zaměstnanec.

Incident se stal na pozadí rozepře mezi Polskem a Izraelem ohledně toho, jak si připomínat holokaust, a krátce po vzplanutí sporu ohledně restitucí či odškodnění za židovský majetek, který zkonfiskovalo za války během masového vyvražďování Židů nacistické Německo a který později komunistické Polsko zestátnilo.

Nejmenovaný zdroj na polském ministerstvu zahraničí vysílací společnosti Kan sdělil, že Polsko očekává odpovědi od Izraele ohledně bezpečnosti svých diplomatů. "Budeme se tomu věnovat, dokud nebudeme spokojeni. A pokud nebudeme, možná předvoláme další izraelské diplomaty k jednání, uvedl zdroj. Polské ministerstvo zahraničí si kvůli incidentu již povolalo izraelskou velvyslankyni v Polsku Annu Azariovou.

Čtěte také: Zaplavte si se svatými na střeše Notre-Dame. Návrhy na obnovu katedrály se předhání v kreativitě

FOTOGALERIE: Jak Babiš s Schillerovou bojují s kůrovcem

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.