Karlu Šlechtovou Babiš do nové vlády nechce. „Pan předseda nic nezdůvodňuje“

Karlu Šlechtovou Babiš do nové vlády nechce. „Pan předseda nic nezdůvodňuje“AKTUALIZOVÁNO
Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová Foto:

FOTO: Army.cz (Hana Brožková)

Domov

Ministryně obrany končí

Echo24

Ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) neusedne v příští vládě. Premiér Andrej Babiš (ANO) ji do svého druhého kabinetu nenavrhne. Šlechtová to po dnešní schůzce s předsedou vlády sdělila ČTK. O tom, že Šlechtová nebude v menšinovém kabinetu hnutí ANO a ČSSD, který mají podporovat komunisté, média v posledních týdnech spekulovala.

„Sdělil mi (Andrej Babiš) dnes v 07:00 ráno, že mě nenavrhne do další vlády,“ napsala ministryně ČTK. Na otázku novinářů, jak předseda ANO své rozhodnutí zdůvodnil, Šlechtová odpověď neměla. „Předseda nic nezdůvodňuje a nezdůvodnil. Prostě mi řekl, že nebudu součástí jeho návrhu do druhé vlády. To je celé. “ řekla.

Před schůzí vlády novinářům řekla, že se jí Babiš ptal na různé armádní zakázky včetně nákupu mobilních radarů. „Takže tam může být samozřejmě souvislost se zbrojními zakázkami i zbrojními firmami v České republice,“ poznamenala Šlechtová. Kdo jí v resortu nahradí, Šlechtová neví. „To se zeptejte jeho (Andreje Babiše)“ řekla novinářům.

Připravovaný nákup radarů za 3,5 miliardy korun z Izraele nechala ministryně prověřit svou inspekcí a poznatky poté předala Vojenské policii. Hovořila o extrémně závažných pochybeních. Prověřit nechala i další zakázky, například nákup nových víceúčelových vrtulníků. Kritici poukazovali na zdržení důležitých zbrojních zakázek. „Snažila jsem se všechno zadávat transparentně, čistě, rozplétala jsem na ministerstvu obrany spoustu klientelistických sítí,“ prohlásila dnes Šlechtová.

„Dnes ráno mi pan Babiš sdělil, že mě nenavrhne do další vlády. Děkuji všem za podporu. Jsem ráda, že jsem na obraně nepřišla o zdravý rozum. Vosích hnízd je tam spousta. Pro mě vždy zůstane prioritou transparentnost a dodržování českých zákonů. Jsem hrdá na vojáky,“ napsala Šlechtová. Vyjádření zveřejnila na svém Facebooku a doplnila ho o text vzývající zdravý rozum.

Karla Šlechtová již dříve novinářům řekla, že by chtěla jako ministryně pokračovat. Musela ale čelit kritice kvůli tomu, že například ještě jako ministryně pro místní rozvoj používala na letišti VIP služby. Označila to za hon a za kampaň, kterou proti ní vede deník patřící do svěřenského fondu předsedy Babiše.

O své dalším působení dnes nechtěla Šlechtová mluvit. Řekla, že představu o své budoucnosti má, médiím ji ale nesdělila. Nyní začne vyklízet svou kancelář.

Šlechtová před příchodem na ministerstvo obrany působila jako ministryně pro místní rozvoj. Ve své politické kariéře se mohla opřít o přízeň prezidenta Miloše Zemana. Ten ji ale v poslední době kritizoval v souvislosti s českým postojem v kauze otravy jedem novičok.

Čtěte více: Šlechtová musí rozhodnout o nákupu radarů, prohlásil Babiš

Šlechtová: „Posledních pět týdnů mě někdo sleduje“