Nastražená výbušnina v Afghánistánu zabila tři americké vojáky, další jsou zranění

Nastražená výbušnina v Afghánistánu zabila tři americké vojáky, další jsou zraněníNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Exploze v Afghánistánu

Echo24

Tři příslušníci americké armády v úterý zahynuli a další tři utrpěli zranění při explozi výbušného zařízení nastraženého u silnice poblíž východoafghánského města Ghazní. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení NATO.

Podle Severoatlantické aliance byl při výbuchu rovněž zraněn civilní spolupracovník armády Spojených států. Všichni zranění jsou v péči lékařů, dodává se v prohlášení. Žádné další podrobnosti NATO neposkytlo.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. V provincii Ghazní je ale velmi aktivní islamistické hnutí Tálibán, které letos podniklo útok i na stejnojmennou provinční metropoli. Bojovníkům Tálibánu se v srpnu podařilo proniknout do ulic města Ghazní a zmocnit se několika čtvrtí.

Podle serveru icasualties.org v Afghánistánu do úterního útoku letos zemřelo při násilných incidentech devět příslušníků amerických sil, s atentátem tedy počet obětí z řad americké armády stoupl na 12. Kromě nich přišli v Afghánistánu letos o život také čtyři čeští vojáci, další země oběti zatím tento rok nezaznamenaly.

USA a NATO se formálně stáhly z bojů v Afghánistánu v roce 2014, v zemi ale podle Pentagonu stále působí okolo 14.000 amerických vojáků. Jejich hlavním posláním je vést a podporovat afghánské síly v boji proti radikálnímu hnutí Tálibán, jehož vládu svrhla Američany vedená invaze v roce 2001, podniknutá v odvetě za teroristické útoky v USA.

Od té doby bylo v Afghánistánu zabito více než 2400 Američanů, v dosud nejdéle trvajícím konfliktu, jaký Spojené státy vedly.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Vojáci USA a ČR v Afghánistánu jsou vyšetřováni kvůli smrti vězně

Související články