1 Exploze v Afghánistánu

Nastražená výbušnina v Afghánistánu zabila tři americké vojáky, další jsou zranění

, NOVÉ

Témata: , , ,

Tři příslušníci americké armády v úterý zahynuli a další tři utrpěli zranění při explozi výbušného zařízení nastraženého u silnice poblíž východoafghánského města Ghazní. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení NATO.

Podle Severoatlantické aliance byl při výbuchu rovněž zraněn civilní spolupracovník armády Spojených států. Všichni zranění jsou v péči lékařů, dodává se v prohlášení. Žádné další podrobnosti NATO neposkytlo.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. V provincii Ghazní je ale velmi aktivní islamistické hnutí Tálibán, které letos podniklo útok i na stejnojmennou provinční metropoli. Bojovníkům Tálibánu se v srpnu podařilo proniknout do ulic města Ghazní a zmocnit se několika čtvrtí.

Podle serveru icasualties.org v Afghánistánu do úterního útoku letos zemřelo při násilných incidentech devět příslušníků amerických sil, s atentátem tedy počet obětí z řad americké armády stoupl na 12. Kromě nich přišli v Afghánistánu letos o život také čtyři čeští vojáci, další země oběti zatím tento rok nezaznamenaly.

USA a NATO se formálně stáhly z bojů v Afghánistánu v roce 2014, v zemi ale podle Pentagonu stále působí okolo 14.000 amerických vojáků. Jejich hlavním posláním je vést a podporovat afghánské síly v boji proti radikálnímu hnutí Tálibán, jehož vládu svrhla Američany vedená invaze v roce 2001, podniknutá v odvetě za teroristické útoky v USA.

Od té doby bylo v Afghánistánu zabito více než 2400 Američanů, v dosud nejdéle trvajícím konfliktu, jaký Spojené státy vedly.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Vojáci USA a ČR v Afghánistánu jsou vyšetřováni kvůli smrti vězně

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.