Dobrovský odmítl převzít Cenu Bezpečnostní rady. Nevážím si Vás, napsal Babišovi

dopis Babišovi

Dobrovský odmítl převzít Cenu Bezpečnostní rady. Nevážím si Vás, napsal BabišoviNOVÉ
Luboš Dobrovský Foto:

Foto: dablyk / Wikimedia Commons

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Bývalý československý ministr obrany Luboš Dobrovský odmítl převzít Cenu Bezpečnostní rady státu. Za cenu je sice rád, ale nechce jí převzít z rukou člověka, kterého si neváží. Napsal to v dopise premiérovi Andreji Babišovi. Kromě něj cenu získali ředitelka Muzea Policie ČR Marcela Machutová a Centrum bezpečnostních a vojenskostrategických studií Univerzity obrany v Brně. Ceny oceněným předal ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický (ANO)

Někdejší disident, diplomat a ministr obrany Dobrovský dostal cenu za aktivní podíl na rozvoji obranné a bezpečnostní politiky Česka. Cenu však odmítl převzít, Babiše si totiž neváží a považuje jej za bezpečnostní hrozbu státu. Dopis sdílel například poslanec a kolínský starosta za STAN Vít Rakušan.

Pane inženýre Babiši,
odpovídám na váš dopis, ze 4. května 2018, jímž mi sdělujete, že mi byla udělena Cena Bezpečnostní rady státu. Ceny si vážím. Navrhli ji lidé, kteří znají mou práci a úsilí podpořit naši bezpečnost a jsem jim za jejich rozhodnutí vděčen. Vytvořili však i problém.
Neumím si představit, že bych měl toto pro mě vzácné ocenění převzít z ruky člověka, jehož si nevážím, tedy z vaší ruky. Z ruky člověka nemužného, který odmítá respektovat soudní rozsudek, jímž je potvrzeno jeho udavačství z doby, kdy byli moji přátelé vězněni režimem, jemuž jste sloužil. Z ruky muže, který nemá úctu k postavení jež zaujímá a odmítá se vzdát své politické funkce až do doby, kdy soud rozhodne o jeho vině či nevině v případu podezření z finančního podvodu.
Pociťuji, pane inženýre Babiši, vaše útoky na právní podstatu českého státu jako vážnou bezpečnostní hrozbu. Bylo by tedy zcela paradoxní dostávat cenu za posilování bezpečnosti státu od někoho, o němž jsem přesvědčen, že tuto bezpečnost oslabuje.
Luboš Dobrovský

Machutová byla oceněna za popularizaci bezpečnostní problematiky pro veřejnost, brněnské centrum za přínos k rozvoji vědy, výzkumu a vzdělávání v oblasti vojenství, obranných a bezpečnostních studií a za popularizační činnost.

„Jsem velice potěšena. Není to jen ocenění moje, ale všech mých kolegů, kteří mi pomáhají v tom, aby se z muzea policie stala taková instituce otevřená všem, pro všechny a hlavně pro mladou generaci,“ řekla novinářům po převzetí ceny Machutová. Uvedla také, že k policejní problematice má blízko díky tomu, že její dědečkové byli policisté nebo četníci.

Ve studentské kategorii dostali cenu Petr Novotný z Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava a Petra Skalická z Policejní akademie ČR. Oba vypracovali disertační práce v oblasti kritické infrastruktury.

Cena Bezpečnostní rady státu se uděluje za významná díla v oblasti bezpečnostní a obranné politiky České republiky nebo za aktivní činnost v bezpečnostní komunitě. Získat ji lze také za celoživotní prospěšnou práci v oblasti bezpečnostní a obranné politiky a její osvěty.

Čtěte také: Mluví se o velkém zájmu Šlachty o post policejního prezidenta, říká exministr Blažek

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články