Kambodža hrozí fyzickou likvidací opozice, pokud EU zruší obchodní dohodu

zdvižený prst Hun Sena

Kambodža hrozí fyzickou likvidací opozice, pokud EU zruší obchodní dohoduNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Kambodžský premiér Hun Sen v pondělí pohrozil fyzickou likvidací domácí opozice, pokud Evropská unie zruší dohodu o bezcelním obchodu s touto jihoasijskou zemí. Unie zahájila v listopadu formální proceduru zbavení Kambodži statusu "vše kromě zbraní" (EBA), který osvobozuje od cla dovozy veškerého zboží z nerozvinutých zemí s výjimkou vojenského materiálu. Stalo se tak poté, co Hun Sen tvrdě potlačil politickou opozici a v červencových parlamentních volbách jeho strana získala všechny poslanecké mandáty.

"Pokud chcete opozici mrtvou, jen ji (dohodu) zrušte," řekl Hun Sen u příležitosti otevření silničního obchvatu hlavního města Phnompenhu na adresu EU s odkazem na možné vypovězení statusu EBA. "Pokud chcete opozici naživu, nerušte ji a přijeďte o tom jednat."

EBA je opatření EU zacílené na nejchudší země, které může být zrušeno v případě vážného porušování lidských práv. EU pohrozila, že Kambodži status odebere kvůli potlačování opozice před červencovými volbami, které označila za nesvobodné.

Šestašedesátiletý Hun Sen, který je u moci od roku 1985, dnes také uvedl, že neodpustí těm opozičníkům, kteří se obrátili na západní země s žádostí o zastavení pomoci Kambodži s cílem vyvolat tlak na Hun Senův režim. Zároveň řekl, že jeho kritici by se měli připravit na útěk do zahraničí. "Lidé jsou připraveni utéct, buďte připravení," řekl Hun Sen. "Neodpustím jim," dodal.

Kambodžský nejvyšší soud v roce 2017 rozpustil nejsilnější opoziční Kambodžskou národní stranu záchrany (CNRP) na žádost vlády, která ji obvinila, že se chystá převzít moc v zemi s údajnou pomocí Spojených států. Ty jakoukoliv svou účast na přípravě převratu jednoznačně popřely. Po rozpuštění strany byli její poslanci vyloučeni z parlamentu a 118 členům strany bylo zakázáno účastnit se pět let politického života. Předseda strany poté strávil několik měsíců ve vězení.

Podíl zemí EU na celkovém kambodžském vývozu tvořil v roce 2016 asi 40 procent. Většinu představují výrobky oděvního průmyslu, který v zemi zaměstnává zhruba 700.000 lidí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čěte teaké: Soumrak práce českých či polských lékařů v SRN a jinde? Německý ministr Spahn by to rád reguloval

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články