1 Stahování jemenských povstalců

Jemenští povstalci se podle plánu začali stahovat z přístavů. Fraška, říká místní vláda

, NOVÉ

Témata: , , ,

Stahování jemenských povstaleckých Húsíů ze tří přístavů, včetně důležitého přístavu Hudajdá, se první den uskutečnilo podle plánu. Oznámil to v neděli šéf mise OSN Michael Lollesgaard. Celý proces stahování povstalců z přístavů začal v sobotu a měl by trvat čtyři dny, tedy do úterý. Jemenská vláda však stažení rebelů popírá a označila ho za frašku.

Dlouho odkládané stažení šíitů je prvním splněným bodem dohody o příměří dojednané v prosinci během rozhovorů ve Švédsku pod záštitou OSN a mohlo by připravit půdu pro politická jednání o ukončení čtyřleté války v Jemenu, která způsobila velkou humanitární krizi.

Lollesgaard uvedl, že týmy OSN monitorují situaci ve všech třech přístavech. Ozbrojenci přístavy opustili a odpovědnost za bezpečnost zde převzala pobřežní stráž.

Na jednáních loni v prosinci se dohodlo, že šíité i vláda z města Hudajdá stáhnou své bojovníky, což se ale nestalo a obě strany zůstaly na svých pozicích. Po stažení obou stran by podle dohody mělo město přejít pod správu policie a místních úřadů. Město Hudajdá, kam směřuje 70 procent dovozu potravin do Jemenu a které je důležité pro humanitární pomoc, by stejně jako další dva přístavy mělo spadat pod dohled OSN. Obě strany v prosinci rovněž souhlasily s výměnou zajatců.

V jemenské válce, která trvá od roku 2014, bojují proti šíitům, podporovaným Íránem, vládní jednotky, za nimiž stojí koalice vedená Saúdskou Arábií. Zahynulo v ní podle nejstřízlivějších údajů 10 000 lidí a vyvolala hlubokou humanitární krizi. Podle OSN pomoc a ochranu potřebují čtyři pětiny z tamních 28 milionů občanů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

ČTĚTE TAKÉ: Drtivá porážka tradičních britských stran v eurovolbách? Brexitová strana má obří podporu

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Tištěný Týdeník Echo věnuje velkou pozornost politickým a společenským událostem, historii, literatuře, filmu a kultuře obecně.

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.