Za Sobotku v buldozeru padla pokuta. Soud však sankci nakonec zrušil

Za Sobotku v buldozeru padla pokuta. Soud však sankci nakonec zrušilAKTUALIZOVÁNO
Krajský soud v Brně zrušil rozhodnutí, kterým Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí udělil předloni sankci 23 000 korun České asociaci satelitních operátorů Foto:

FOTO: Facebook / Česká asociace satelitních operátorů

Domov

Nedovolená účast v kampani

Echo24

Krajský soud v Brně zrušil rozhodnutí o pokutě 23 000 Kč pro Českou asociaci satelitních operátorů, kterou jí předloni udělil Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran. Vyplývá to z databáze soudních rozhodnutí. Asociace v květnu 2017 po začátku kampaně do podzimních sněmovních voleb zveřejnila inzerát s karikaturou tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v buldozeru.

Úřad to posoudil jako nedovolenou účast ve volební kampani, dal za to sankci. Její zrušení asociace vítá. V tuto chvíli ovšem není jasné, na základě čeho bylo rozhodnutí úřadu konkrétně zrušeno. „Zatím nemáme v ruce odůvodnění,“ řekl redakci Echo24.cz právník Jaroslav Borovička. Podle soudního rozsudku, který má redakce k dispozici, musí úřad uhradit náklady na soudní řízení. 

Asociace pokutu odmítala s odůvodněním, že kritizovala novelu zákona o elektronických komunikacích. „Mám radost. Ani jsme nečekali, že by to mohlo dopadnout jinak, protože podle našeho názoru to úřad neposoudil dobře. Nebylo to o penězích, ale o principu,“ řekl člen představenstva asociace Patrik Brom.

Ani úřad zatím podle Hrubešové nemá oficiální rozhodnutí, a proto se nemůže vyjádřit. Hrubešová však uvedla, že je to první rozhodnutí úřadu, které soud zrušil, v dalších třech případech úřad uspěl. Jiné věci soud ještě řeší.

Rozhodnutí Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran by Anonymous RQGZh2U8 on Scribd

Soud vrátil věc úřadu k dalšímu řízení, úřad musí asociaci uhradit náklady řízení přes 15 000 korun. Proti rozhodnutí se může bránit kasační stížností. „Zatím nám žádné rozhodnutí nepřišlo, takže do té doby se nemůžeme oficiálně vyjádřit,“ uvedla Hrubešová.

Odůvodnění soud ve zkráceném vyhotovení rozsudku neuvedl. „Rozsudek dosud nebyl doručený účastníkům řízení, a proto nelze nic bližšího sdělit,“ napsala zastupující mluvčí soudu Miroslava Klusová.

Úřad vytkl asociaci účast na volební kampani bez předchozí registrace ve zvláštním registru třetích osob.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: V eurovolbách by ANO mohlo mít 25 %, záleží ale na účasti. Opozici by nahrála nižší

Kampaň před volbami? Babiš rozdával při dni otevřených dveří vládní budovy předvolební „knihu“

Související články