Babišovo schizma. Pakt o uprchlících kritizuje, pak ho podpoří jeho vláda

Pakt OSN o uprchlících

Babišovo schizma. Pakt o uprchlících kritizuje, pak ho podpoří jeho vládaNOVÉ 1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Česko v pondělí podpořilo globální pakt OSN o uprchlících. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) odmítá, že by šlo o překvapení. Podle něj se na hlasování pro tento pakt v pondělí usnesla vláda. Premiér Andrej Babiš (ANO) se přitom staví do role odmítače tohoto dokumentu. „Můj názor je, abychom se ani k tomuto paktu nezavazovali,“ uvedl Babiš v pondělním Právu. Premiér podle ministra Petříčka však takto odmítavě mluvil jen sám za sebe. Vláda jako celek pakt o uprchlících podpořila.

„Jde o právně nezávazný dokument, pro ČR z něj nevyplývají žádné povinnosti,“ řekl deníku Echo24 ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Vláda zároveň rozhodla, že Česko bude hlasovat proti paktu o migraci. Jde o dva různé dokumenty, které vychází z odlišných termínů uprchlík a migrant.

Babiš: Můj názor je se ani k tomuto paktu nezavazovat

Pondělní usnesení vlády je v rozporu s předchozím vyjádřením premiéra Babiše. „Můj názor je, abychom se ani k tomuto paktu nezavazovali. Důvodem je, že rozhodování o migraci a o přijímání uprchlíků musí být výsostné právo naší země, není možné, aby o tom rozhodovaly mezinárodní instituce, k čemuž vládu ostatně vyzvala svým květnovým usnesením i Poslanecká sněmovna. Navíc všechny tyto pakty jsou nezávazné, tak nevím, proč se o nich vůbec bavíme,“ uvedl pro Právo.

„Pan premiér mluvil za sebe, nicméně vláda se včera shodla na dvou usneseních. Odsouhlasila, aby ČR hlasovala pro pakt o uprchlících a proti paktu o migraci. Usnesení zavázalo ministerstvo zahraničí vydat pokyn k hlasování proti migračnímu patku a podpořit rezoluci k uprchlíkům,“ řekl Petříček deníku Echo24 s tím, že pakt o uprchlících nepřináší nic, co by Česko směrem k uprchlíkům už nyní nedělalo, a z paktu nevyplývají žádné závazky ani nové povinnosti.

Dále čtěte: Česko překvapivě podpořilo pakt o uprchlících. Proti byly jen USA a Maďarsko

Je potřeba rozlišovat termín uprchlík a migrant, zdůraznil Petříček. „Uprchlík je v mezinárodním právu jasně definovaná osoba. Už od padesátých let máme mezinárodní právní normy, které ošetřují její status a její práva. Jedná se o lidi, kterým jde o život a utíkají ze své země kvůli persekuci či konfliktům. Migranti se rozhodují svobodně. Ty dva pakty odráží tento rozdíl,“ řekl Petříček.

Pakt, který ČR podpořila, je dle ministra akční plán, jak by se existující mezinárodní normy o uprchlících měly lépe naplňovat. „Jde o to pomoci zemím zasaženým uprchlickými vlnami, jako jsou Jordánsko či Libanon,“ dodal ministr zahraničí. „Oproti tomu migrační pakt obsahuje řadu věcných problémů pro ČR, proto jsme odstoupili a budeme hlasovat proti jeho přijetí,“ dodal Petříček.

Zahradil: Vláda se chová jak princezna Koloběžka

„Nerozumím postoji přijmout pakt o uprchlících, a pakt o migraci nikoliv. Připadá mi to vnitřně nesoudržné,“ řekl pro Echo24 europoslanec za ODS Jan Zahradil. V reakci na hlasování na Twitteru napsal, že „vláda se chová jako princezna Koloběžka“. „Pan Tomáš Petříček⁩ poslechl pana Andreje Babiše jen tak napůl. Jeden globální pakt (o uprchlících) ano, jeden globální pakt (o migraci) ne. Ani nahá, ani oblečená, vláda jako princezna Koloběžka. A to chtěl premiér vypadat “nekompromisně”,“ uvedl Zahradil.

Schválený globální pakt o uprchlících podle dokumentů OSN vytváří podmínky pro silnější, předvídatelnější a spravedlivější mezinárodní reakci na uprchlické vlny. Cílem je ulehčit zemím, na jejichž území se uchýlilo velké množství uprchlíků, napomáhat svépomoci a soběstačnosti uprchlíků, umožňovat jejich přemístění do dalších hostitelských zemí a vytvářet podmínky pro návrat uprchlíků do jejich domovských států.

OSN předpokládá, že díky dokumentu by uprchlíci mohli mít lepší možnost vzdělávání, snadnější přístup ke zdravotní péči a více příležitostí k zajištění normálních životních podmínek. Usnadnit by to mimo jiné mělo sjednocování rodin či poskytování studentských grantů nebo humanitárních víz. S financováním by mohl pomoci privátní sektor, církevní organizace nebo mezinárodní finanční instituce. (převzato z ČTK)

Čtěte také komentář: Globální přerozdělování lidí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články