Řídil a prý nic nevěděl. Řidič žhářů kostela v Gutech dostal devastující trest

Trest za požár kostela

Řídil a prý nic nevěděl. Řidič žhářů kostela v Gutech dostal devastující trestNOVÉ
Historický kostel při požáru Foto:

Foto: HZS Moravskoslezského kraje – Petr Kúdela

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Úmyslné zapálení dřevěného kostela v Třinci-Gutech nejvíce odnesl jeden z trojice odsouzených, který dělal pouhého řidiče. Dvacetiletý Jakub Horník byl v celém případu veden jako spolupachatel, i když se o úmyslu zapálit kostel dozvěděl až během cesty. Mladík dostal od Krajského soudu v Ostravě osm let nepodmíněně a na konci loňského roku nastoupil do vězení. Po propuštění bude muset navíc zaplatit náhradu škody ve výši 20 milionů korun. Na případ znovu upozornil pořad Reportéři ČT.

Nápad zapálit 450 let starý kostel dostal Jan Bortel, který od soudu dostal devět let nepodmíněně. Mladík je tělesně postižený a trpí vzácnou nevyléčitelnou poruchou. Do vězení však zatím nenastoupil, protože požádal o odklad trestu a jeho žádost se nadále řeší. Nejmladší z nich, kterému v té době nebylo osmnáct let, dostal tři a půl roku. Právě on kostel podpálil za pomocí čtyř PET lahví naplněných benzinem. Za šest měsíců si tak může požádat o předčasné propuštění.

Dvacetiletý Jakub Horník, i když ze začátku nevěděl co dva spolupachatelé chystají, možná odsedí největší část trestu ze všech tří. A to i přesto, že se Horník hned druhý den přiznal a s policií spolupracoval. Podle výpovědi ho měl Bortel v červenci 2017 kontaktovat s tím, jestli si nechce přivydělat čtyři tisíce korun za to, že ho odveze na jedno tajné místo. V komunikaci přes telefon spolu vtipkovali, že se určitě nejedná o nic legálního. Přesto Horník souhlasil s nabídkou. O tom, že svého spolužáka odveze věděli i Horníkovi rodiče.

V osudný den jel Horník z Ostravy do Frýdku-Místku, kde na něj čekal Bortel s neplnoletým kamarádem. Toho viděl Horník prý poprvé v životě. O nápadu zapálit kostel se pak měl dozvědět až po několika otázkách na benzinové stanici, kde nejmladší člen čerpal benzin do PET lahví. „Nebral jsem to vážně a začal jsem se tomu taky smát,“ řekl Jakub Horník v pořadu Reportéři ČT. „Myslel jsem, že tam mají auto a chtějí jen někam odvézt, nevím,“ dodal.

Právě od této chvíle soud nahlížel na Horníka jako na spolupachatele. „Pokud obžalovaný Jakub Horník položil otázku, z čeho měl poznat, že spoluobžalovaní hodlají zapálit kostel, pak na tuto si sám odpovídá ve své výpovědi na str. 7 napadeného rozsudku, kde uvedl, že v situaci, kdy spoluobžalovaný ml. R. T. na benzínové stanici OMV ve Frýdku Místku čerpal do PET lahví benzín, s ním v autě sedící spoluobžalovaný Jan Bortel mu sdělil, že benzín mají na to, že chtějí zapálit kostel,“ uvádí rozsudek Vrchního soudu v Olomouci, který má deník Echo24 k dispozici.

„Dále je třeba připomenout již zmiňovanou konverzaci dne 22. 7. 2017 mezi obžalovaným Jakubem Horníkem a spoluobžalovaným Janem Bortelem, popsanou na str. 23 napadeného rozsudku, v rámci které se opakovaně dotazoval, za co tolik peněz. Psal o tom, že mu jeho šestý smysl říká, že to nebude úplně legální, s čímž obžalovaný Jan Bortel souhlasil, dokonce se ptal, zda má sehnat bláto na poznávací značku, hovořili spolu o zabezpečení alibi na večer a dalším,“ uvádí dále rozsudek.

Trest je devastující

Přesto je podle právníka Petra Tomana výše trestu tvrdá. „Uložit takto mladému člověku osm let a současně povinnost k náhradě škody 20 milionů, je pro toho člověka zcela devastující,“ uvedl v pořadu Petr Toman. Dále také upozornil, že soud mohl vynést trest i pod spodní hranicí trestného činu obecného ohrožení, kde se sazba pohybuje od 8 do 15 let. „Trestní zákoník umožňuje, aby soud v mimořádném případě šel při ukládání trestu pod spodní hranici, kterou ukládá trestní zákon. Pravdou je, že oba dva soudy, jak Krajský tak Vrchní tu možnost zvažovaly. Oba soudy ale dospěly k závěru, že pro to nebyly splněny zákonné požadavky,“ uvedl Petr Toman v pořadu Reportéři ČT.

K zákonnému požadavku bylo také třeba, aby Horník doznal vinu a projevil lítost. „Dalo by se to vysvětlil tak, že mě mrzí co se stalo, to je bez debat. Neznamená to, že by mi to bylo ukradené. Nikdo po mně nemůže chtít, abych litoval toho, že jsem ten kostel zapálil, když jsem to neudělal,“ uvedl v ČT Jakub Horník.

Podle předsedy senátu vrchního soudu jsou však tresty adekvátní. „Nutno dodat, že všichni dostali co možná nejnižší sazby, takže nelze hovořit o přísných a nepřiměřených trestech,“ řekl při vynášení rozsudku předseda Jiří Zouhar. Rodina Jakuba Horníka se však nechce vzdát a v současnosti připravuje dovolání k Nejvyššímu soudu.

Kostel Božího Těla ze 16. století byl národní kulturní památkou. Požár způsobil na mobiliáři církevní památky škodu téměř 6,7 milionu korun. Škoda na budově kostela byla vyčíslena na 14 milionů. Na místě shořelého kostela vznikne věrná replika, její stavbu by z velké části měla zaplatit pojistka. Náklady spojené s mobiliářem by měla hradit sbírka vyhlášená radnicí v Třinci, jehož jsou Guty místní částí. Hrubá stavba nového kostela by měla být hotova v letošním roce.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Soud potvrdil za zapálení kostela v Gutech tresty pro trojici mladíků

Za zapálení kostela v Gutech dostali tři mladíci až devět let vězení

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články