Washington přejmenoval ulici u ruské ambasády po zavražděném Němcovovi

Washington přejmenoval ulici u ruské ambasády po zavražděném NěmcovoviNOVÉ
Ruský opoziční politik Boris Němcov Foto:

Foto: Dhārmikatva – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Wikimedia commons

Svět

Spor o název ulice

mk Echo24

Radní ve Washingtonu, D. C. nechali přejmenovat ulici, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném opozičním politikovi Borisovi Němcovovi, kritikovi Vladimira Putina. Přejmenování schválili jednomyslně, popudili tím však řadu ruských politiků, kteří krok považují za provokaci. Informuje o tom server BBC.

Radní po ukončení jednání prohlásili, že rozhodnutí o poctění „zavražděného demokratického aktivisty” prošlo jednomyslně. Ruští politici však krok kritizují, jeden z poslanců to značil za „špinavý trik”.

Rozhodnutí se konkrétně týká části ulice Wisconsin Avenue naproti ruské ambasádě, stojí v závěrečném prohlášení. Ruská tisková agentura Interfax pak citovala reakci předsedy Liberálně-demokratické strany Ruska, Vladimira Žirinovského. Ten uvedl, že američtí úředníci „chtějí užívat špinavé triky naproti ruské ambasádě”.

Ruský komunistický politik Dmitrij Novikov byl ke kroku rovněž kritický. „Úřady Spojených států jsou už dlouho zapletené ve své vlastní hře zasahující do ruských vnitřních záležitostí,“ uvedl Novikov pro Interfax.

Boris Němcov, bývalý vicepremiér země a hlasitý kritik Vladimira Putina, byl zastřelen v Moskvě v únoru 2015, když se vracel domů z restaurace. Jeho dcera Žanna přijela do Washingtonu, D. C., aby obhájila změnu názvu. „Současný ruský politický režim chce odstranit vzpomínku na mého otce, jelikož oprávněně věří, že symboly jsou důležité a že mohou potenciálně usnadnit a inspirovat změnu,“ uvedla ve svém projevu.

Žanna Němcovová také uvedla, že její otec byl svobodomyslným ruským vlastencem, který si zaslouží být vzpomínán. „Nyní není v Rusku možné něco takového udělat kvůli bezprecedentnímu odporu ruských úřadů. Máme ale šanci to dělat zde a bude velmi obtížné to zvrátit,” uvedla Němcovová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Rusko ovlivnilo volby v Evropě, píší američtí senátoři ve zprávě. Česka se netýká

Pochyby o původu Zemanových čínských miliard. Česká stopa ve vyšetřovacím spise newyorské prokuratury

Související články