Francie zavede od ledna daň pro internetové giganty, na EU čekat nebude

ZDANĚNÍ GAFA

Francie zavede od ledna daň pro internetové giganty, na EU čekat nebudeNOVÉ
Francouzský ministr financí Bruno Le Maire Foto:

FOTO: Wikimedia commons - European People's Party [CC BY 2.0]

1
Svět

Francie od ledna zavede daň, které budou podléhat příjmy velkých internetových firem, jako je Google či Facebook. Oznámil to ministr financí Bruno Le Maire, podle něhož by za příští rok měla daň přinést do francouzského rozpočtu asi 500 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Ministr návrh oznámil týden poté, co prezident Emmanuel Macron avizoval v reakci na sociální protesty sérii kroků, které státní pokladnu přijdou odhadem na deset miliard eur.

Opatření – pro něž se v zemi vžil název GAFA podle iniciál firem Google, Apple, Facebook a Amazon – by podle ministra financí mělo vstoupit v platnost, až zákon schválí parlament. Dolní komora již s návrhem souhlasila, Senát by o něm podle ministra měl hlasovat začátkem příštího roku, uvedla agentura AFP.

Čtěte dále: Ústupky žlutým vestám: Francie příští rok poruší rozpočtové pravidlo EU

Francie v Bruselu dlouhodobě prosazuje zavedení celounijní digitální daně. Podle zatím posledního společného francouzsko-německého návrhu by se nepřímá daň měla týkat firem s celkovým minimálním příjmem v celém světě 750 milionů eur ročně a příjmem v EU ve výši 50 milionů eur. Diplomaté odhadují, že by tomuto kritériu mohlo vyhovovat téměř 200 společností na čele se zmíněnými obry.

Francouzský ministr objasnil, že Paříž nemíní v souvislosti s vlastní daní nijak polevit v tlaku na přijetí evropské daně a že doufá v její schválení do března.

Členské země návrh na jednání Rady EU začátkem prosince neschválily kvůli sporům o to, zda budou v dani zohledněny pouze příjmy z reklamy na internetu, nebo i prodej uživatelských údajů.

Internetové firmy se v Evropě zatím velmi úspěšně vyhýbají placení daní. Sídla mají většinou v zemích s velmi nízkými daněmi a často speciálními daňovými režimy, jako je Irsko.

Studie, kterou si nechala zpracovat Evropská komise, tvrdí, že jen dva nejsilnější technologičtí hráči – Google a Facebook – připravili Evropany pouze v letech 2013 až 2015 na daních o 5,4 miliardy eur (asi 141 miliard korun). K výpočtu došla tak, že srovnala, kolik obě technologické firmy zaplatí na daních v porovnání se svými tržbami v Evropské unii a na ostatních světových trzích, kde působí.

Google odvedl mimo Evropu 9 procent ze svých tržeb. V Evropské unii jen 0,82 procenta. To ale ještě není nic proti Facebooku, který na trzích mimo Evropu odváděl mezi 28 a 34 procenty svých tržeb. V Evropské unii 0,03 až 0,10 procenta. I to, co platí jinde ve světě, je zlomek toho, co odvádí firmy z ostatních branží. Průměrná sazba daně z firemních zisků dosahuje v Evropě 19 procent.

Francie se už v minulosti pokusila obrovské příjmy Googlu od francouzských klientů zdanit. Vláda firmu žalovala o 1,1 miliardy eur (28,7 miliardy korun) za daně, které měla v letech 2005 až 2010 zaplatit ze zisku od svých francouzských zákazníků. U pařížského správního soudu narazila. Dal za pravdu právníkům Googlu.

Čtěte také: Google v Česku – miliardové výnosy, daně jen 8,2 milionu korun

Francie se obává růstu deficitu hrubého domácího produktu (HDP) mimo jiné kvůli daňovým škrtům či růstu minimální mzdy, s nimiž pod tlakem protestů žlutých vest přišel minulé pondělí prezident Macron. Premiér Édouard Philippe v neděli odhadl, že schodek se bude v příštím roce pohybovat kolem 3,2 procenta HDP, čímž Francie překročí tříprocentní hranici stanovenou pravidly EU.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.