1 Názory čtenářů

O našem prezidentovi prognostikovi a komunistických pučích

Pan redaktor Petr Holub v titulku svého komentáře v 16. čísle Echa vystihl mentalitu našeho prezidenta baviče. Zjevně se královsky baví animací vládotvorného počínání premiéra Babiše. Pan redaktor k tématu ještě doplnil internetový text „Zeman a Duka prorokují změnu“. Reagoval na prezidentovu výzvu pronesenou na posledním sjezdu KSČM – že prý se nyní za zhruba sto let „opět rýsuje s nepominutelnou účastí komunistické strany … etc… účast levice jako celku na řízení věcí veřejných a na tvorbě vlády.“

A aby snad tuto svou šanci komunisté nepromarnili! Historický exkurz Zemanův stojí za zamyšlení. V roce 1918 sice ještě byli téměř všichni potenciální komunisté sociálními demokraty, ale ve vládě Karla Kramáře nějakou státotvornou sílu nepředstavovali. Lepší už to pro ně bylo ve vládě (25.5.1920-15.9.1920) Vlastimila Tusara, kde měli navíc ještě celkem čtyři ministry, včetně anarchisty a od roku 1925 komunisty Bohuslava Vrbenského.

Ale snad měl náš pan prezident prognostik na mysli hned následující období úřednické vlády (15.9.1920-26.9.1921) předsedy a ministra vnitra Jana Černého, kdy se československá marxistická levice přihlásila ke komunistické III. Internacionále V. I. Lenina a v mladé Masarykově republice se uskutečnil pokus o bolševický puč.

Pokud ovšem prezident myslel zrovna na tyto události, určitě by se  při troše dobré vůle nějaká vzdálená analogie našla. I když se dějiny neopakují a ani nikdo kdo by zatočil s komunisty ( jako tenkrát Jan Černý),  není na dohled. Doufejme však, že  prezidentem požehnaný pokus o převrat v režii ANO – ČSSD – KSČM s oporou v SPO přece nakonec dopadne stejně neslavně jako už tenkrát puč komunistických chaotů. Jaroslav Zapletal


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.