Český dron pomáhá horské službě. Rychle a bezpečně vyhledává oběti laviny

Záchranářský dron

Český dron pomáhá horské službě. Rychle a bezpečně vyhledává oběti lavinyNOVÉ
Dron prohledá danou oblast přibližně dvacetkrát rychleji než skupina záchranářů a každá minuta výrazně zvyšuje šance na přežití zasypaných lidí Foto:

FOTO: Air-sec

4
Domov
Echo24
Sdílet:

Řady záchranářů horských služeb postupně rozšiřují i drony. Ty mají sloužit k bezpečné a rychlé detekci obětí laviny, přičemž některé z nich jsou vybavené termokamerami. Díky přístrojům, které má na svědomí česká firma Air-sec, tak záchranáři mnohem rychleji získají přehled o situaci a zároveň se použitím dronů minimalizuje potřeba vyletět s mnohem nákladnějším vrtulníkem, píše společnost v tiskové zprávě.

Takový dron se laviništěm plným nahrnutého sněhu, kamenů a polámaných stromů pohybuje mnohem rychleji než záchranáři. „Tím také zásadně zvyšuje jejich bezpečnost a zároveň šance na přežití oběti pod lavinou,“ vysvětluje firma princip lavinového drona.

Neméně velkým nebezpečím je riziko pádu sekundární laviny do místa neštěstí. „S lavinovým dronem se laviniště zkontroluje rychle a z bezpečného místa. Pozemní týmy poté zkrátí čas v rizikové zóně na finální dohledání a vysvobození oběti z laviny. Neposlední řadě se jedná o to, že součástí záchranných operací bývá přítomnost vrtulníku, která je ovšem nákladná, zvyšuje nebezpečí dalšího pádu laviny a omezuje práci lidí na zemi.“

Systém pracuje tak, že dron prohledává oblast průletem po vrstevnicích a akusticky předává informaci o přiblížení se dronu k vysílajícímu lavinovému majáku. Operátor pomocí video brýlí prohledává oblast kamerou dronu a identifikuje místo neštěstí i hledáním součástí výstroje na povrchu laviny. Pokud je nám známo, tak se v současné době jedná o jediný podobný systém na světě.

Ve střediscích západní Evropy podobné systémy fungují na palubách vrtulníků, miniaturní verze pro drony je ale dostupný pouze zde, a to i díky spolupráci s předním českým vývojářem dronů. „Současná verze už je dokonce ve velikosti, která umožňuje dron zabalit do batohu záchranáře. Tudy povede další vývoj, vytvořit malý nezničitelný dron pro každého horského vůdce nebo lyžaře,“ vysvětluje společnost.

V současné době je systém používán Horskou službou ČR. Zájem projevili záchranáři ve Švýcarsku a dalších evropských zemích a v současné době probíhají i jednání se horskými středisky v USA.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: VIDEO: Japonská sonda Hajabusa 2 úspěšně odebrala vzorky z asteroidu Ryugu

ČD budou doplňovat vlaky zabezpečovacími systémy, řekl předseda dozorčí rady

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články