V Maďarsku zatkli člena Islámského státu, který se údajně podílel na popravách

V Maďarsku zatkli člena Islámského státu, který se údajně podílel na popraváchNOVÉ
Svět

Islámský stát

Echo24

Maďarské úřady v pátek zadržely Syřana, který se v řadách teroristické organizace Islámský stát (IS) údajně podílel na stínání zajatců. S odvoláním na budapešťskou prokuraturu o tom informovala agentura Reuters. Sedmadvacetiletý muž, jehož totožnost nebyla v prohlášení zveřejněna, je podezřelý, že v roce 2016 takto v Sýrii připravil o život asi 20 lidí. Šlo údajně o příbuzné jedné osoby z města Homs, která se odmítla připojit k IS; jejich smrt měla sloužit jako výstraha pro ostatní.

Podle deníku Magyar Nemzet byl Syřan zadržen poprvé již 30. prosince loňského roku na budapešťském letišti Ference Liszta, neboť se při pasové kontrole prokázal falešnými cestovními dokumenty. Na základě toho byl odsouzen k podmíněnému trestu vězení a na tři roky vypovězen ze země. Při přípravě jeho vydání do Řecka, kde dříve obdržel status uprchlíka, se pak díky mezinárodní spolupráci bezpečnostních složek a evropské agentury Eurojust podařilo zjistit jeho skutečnou identitu.

Podle maďarské televize M1 je zadržený jedním z předních vůdců Islámského státu, který se kromě stínání podílel i na přípravě sebevražedných atentátů. Televize rovněž uvedla, že jeho zadržení se odehrálo ve východomaďarském uprchlickém centru Nyírbátor.

Čtěte také: Turci jsou faktičtí spojenci Islámského státu, řekl Zeman

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články