Překvapení? Piráti měli zvýšení daní za prázdné byty už v programu pro sněmovní volby

Spor v pražské koalici

Překvapení? Piráti měli zvýšení daní za prázdné byty už v programu pro sněmovní volbyNové 1
Domov

Karolína Vaverková

První vážný spor pražské koalice míří do druhého dějství. Kvůli návrhu Pirátů odhalovat prázdné investiční byty v Praze s pomocí elektroměrů a případně je následně zdaňovat se v pátek dopoledne schází zástupci Pirátů, Spojených sil pro Prahu a Prahy sobě. Lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil totiž pohrozil odchodem z koalice, pokud by Piráti návrh nestáhli. Piráti ale hovoří o nedorozumění a návrh, který zazněl v médiích, zlehčují. Možnost obcí zvýšit daně z dlouhodobě neobydlených bytů nicméně mají Piráti v programu pro sněmovní volby z roku 2017.

Primátor Zdeněk Hřib poprvé do médií o možnosti odhalovat prázdné investiční byty v Praze s pomocí elektroměrů a případně je následně zdaňovat mluvil minulý týden. Pro Echo24 ve čtvrtek uvedl, že Piráti žádné zdanění prázdných bytů dle stavu elektroměrů nenavrhovali. O anonymizované analýze pražských bytů ale hovoří i nadále. Situace nicméně není zcela přehledná, protože třeba v rozhovoru pro Novinky.cz možnost zdanění prázdných bytů nevyloučil.

Faktem ale je, že možnost zvýšení daní z dlouhodobě neobydlených bytů je v celonárodním pirátském programu pro sněmovní volby v roce 2017. „Dáme obcím možnost zvýšit daně z dlouhodobě neobydlených bytů,“ píše se v kapitole Místní rozvoj pirátského programu. De facto pražští Piráti kritizovaným návrhem pouze naplňují pirátský program, v koaliční smlouvě mezi Piráty, Prahou Sobě a Spojenými silami pro Prahu to ale není.

Primátor Hřib spor nyní zlehčuje. „Z mého pohledu jde o nedorozumění, které si jistě rychle vysvětlíme. Piráti žádné zdanění prázdných bytů podle stavu elektroměrů nenavrhovali, takže není od čeho ustupovat. O analýzu anonymizovaných dat o prázdných bytech samozřejmě usiluji nadále,“ uvedl pro Echo24 Zdeněk Hřib.

Jiří Pospíšil od páteční schůzky očekává definitivní pohřbení návrhu. Už začátkem týdne Pospíšil pohrozil odchodem z koalice, pokud by Piráti na zdanění prázdných bytů trvali. „Cílem schůzky je si říct, že tahle koalice žádné programy na zdaňování prázdných bytů nebude dělat. Chci oficiální ubezpečení na koaliční radě, že toto není v koaličním programu,“ řekl deníku Echo24.

Pospíšil už koncem minulého týdne uvedl, že návrh je v podobě, v jaké o ní informovala média, nepřijatelný. „Je to pro nás tak zásadní, že kdyby koaliční partneři na takových ultralevicových řešeních trvali, tak my bychom v takové koalici nemohli být,“ řekl Pospíšil pro Echo24 a kritizoval i to, že návrh nebyl projednán v koalici. Piráti na Pospíšilovu kritiku reagovali tím, že vychází z mylných informací. Podle Pospíšila tím ale celou věc bagatelizovali. Pražští Piráti se poté, co se na návrh sesypala z různých stran kritika, bránili, že do médií se dostaly nepřesnosti a o zdaňování není řeč. Nyní hovoří především o anonymizovaných datech k analýze bydlení.

Prázdné byty jako náhrada důchodové reformy?

Podle Hřiba, pokud se prázdné byty ukážou jako problém, je řešením navýšení peněz pro Prahu od státu. „Není dlouhodobě udržitelné, aby město investovalo do veřejně infrastruktury k prázdným bytům, když město nezíská od státu odpovídající příjem za obyvatele, kteří tam pak nebydlí. Právě těmito penězi z tzv. rozpočtového určení daní (RUD – pozn. red.) je totiž infrastruktura i provoz města financován,“ uvedl Hřib pro Echo24.

„V případě, že budou prázdné byty identifikovány anonymizovanou datovou analýzou jako problém, tak jedním z možných řešení situace je například navýšení státního příspěvku pro Prahu z RUD. Pokud by prázdné byty měly představovat náhradu neexistující důchodové reformy, tak je logické, aby stát městu odpovídající náklady na veřejnou infrastrukturu kompenzoval. Tak jako dnes stát podporuje penzijní připojištění nebo životní zabezpečen obyvatel na důchod,“ dodal primátor.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Jiří Pospíšil si najal Piráty na soukromou volební kampaň

Na pražské radnici je dusno kvůli kontrolám bytů. Bude to mít dopad i na primátora?

Pospíšil pohrozil Pirátům rozpadem pražské koalice. Důvod? Kontroly prázdných bytů