„Operaci budu řídit já.“ Zmocněncem pro očkování bude sám Babiš

BABIŠ OČKOVACÍM ZMOCNĚNCEM

„Operaci budu řídit já.“ Zmocněncem pro očkování bude sám Babiš
Domov

Echo24

Premiér Andrej Babiš (ANO) už nechce zvláštního zmocněnce pro očkování proti nemoci covid-19, stane se jím sám. Uvedl, že má „celoroční zkušenosti s ministerstvem zdravotnictví“. Řekl to v neděli při návštěvě nemocnic v Praze, kde chce řešit přípravy na očkování. Premiér také v neděli zopakoval, že je Česko na očkování připraveno a vše je prováděno podle plánu. Připustil ale, že kampaň ministerstva zdravotnictví k očkování by měla být lepší.

Babiš ještě v pondělí uváděl, že navrhne vládě zřízení funkce vládního zmocněnce pro očkování proti covidu-19. Premiér ji nabídl bývalému ministrovi zdravotnictví a svému poradci Romanu Prymulovi (za ANO), který ale nabídku odmítl. Babiš dnes popřel, že by od plánu na vytvoření zmocněnce ustoupil kvůli odmítnutí Prymuly. „Protože já mám svoje zkušenosti s ministerstvem zdravotnictví, celoroční, takže jsem se rozhodl, že to budu já,“ zdůvodnil v neděli změnu svého rozhodnutí. „Operaci budu řídit já,“ prohlásil mimo jiné premiér. „Ze státních manažerů mám největší zkušenosti,“ dodal ke své osobě předseda vlády.

Prezident Miloš Zeman preferuje, aby očkování řídil vakcinolog. „Jsou-li dvě centra takto důležité operace, je to špatně. Já si myslím, že tady nejde o prestiž. Prostě, jestliže to má být centrum vakcinace, ať v čele tohoto centra je vakcinolog. Je úplně jedno, kdo to bude, ale musí to být vakcinolog. My si občas hrajeme na to, že do odborného referátu dáme člověka, který o té problematice vůbec nic neví, protože se zabýval jinou problematikou. Bohužel mám takový dojem, že i toto je současný stav,“ řekl k očkování prezident Miloš Zeman v nedělním rozhovoru pro TV Prima.

Podle Zemana navíc očkovací centra nejsou připravena. „Není problém s vakcínou, ta přijde. Problém je s očkovacími centry. Ta dosud nejsou připravena a je to chyba,“ prohlásil prezident.

V pátek ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) řekl, že vakcína proti covidu-19 by do Česka mohla dorazit už 26. prosince. První dodávky v řádu desítek tisíc dávek budou podle Blatného distribuovány do očkovacích center velkých nemocnic. Tyto nemocnice mají pro očkování připravený rezervační systém podobně jako pro antigenní testování.

Třeba kampaň pro informování veřejnosti o očkování, která má také bojovat s dezinformacemi o vakcíně proti covidu-19, ale zatím vázne. Ministerstvo sice už minulý týden zveřejnilo v novinách inzerát zdůvodňující, proč by se lidé měli nechat očkovat, ale Babiš ho zkritizoval. Označil ho za katastrofální. Babiš také již dříve uvedl, že ministerstvo zdravotnictví má s propagací očkování zpoždění. Tento týden ve středu ministerstvo zveřejnilo podmínky kampaně týkající se covidu-19 za 37,9 milionu korun, která má začít v polovině ledna. V pátek ale Blatný uvedl, že ministerstvo připravuje společně s úřadem vlády kampaň o covidu-19, která začne ještě před Vánocemi.

Stále navíc není jasná konkrétní očkovací strategie. Jak v neděli na tiskové konferenci přiznal přímo premiér Andrej Babiš, bude na nemocnicích, koho se rozhodnou prvními vakcínami prioritně očkovat. Podle některých informací by mezi prvními měli být zdravotníci a senioři.