1 konec v Tyršově domě

Nucené stěhování do dražšího. TOP 09 se po letech musí přesunout jinam

NOVÉ

Témata: , ,

Opoziční TOP 09 musí po dlouhých letech opustit Tyršův dům na Malé Straně. Česká obec sokolská, která dům vlastní, jí před časem dala výpověď. Strana si však našla nové útočiště v Opletalově ulici nedaleko Hlavního nádraží v Praze. Spekulovalo se, zda za neprodloužením smlouvy nestál spor TOP 09 s Oldřichem Lomeckým. Bývalý starosta Prahy 1 po komunálních volbách ze strany odešel a podrobil ji kritice. Lomecký se zároveň vrátil na post ředitele Tyršova domu. Souvislost však označuje za nesmyslnou a popírá ji i první místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. Možnost neprodloužení smlouvy z politických důvodů však připouští předseda strany Jiří Pospíšil.

„Vystěhování nijak nesouviselo s tím, že by TOP 09 neplatila nájem. TOP 09 nemá žádné dluhy. Zkrátka a dobře Sokolové se rozhodli asi z politických důvodů, že nás nechtějí ve svém domě a tak jsme dostali tu výpověď. Bylo to rozhodnutí vlastníka. Teď se stěhujeme do nájmu, který bude ještě trochu vyšší, to dokazuje, že jsme solventní. Od března už budeme kompletně v Opletalově ulici,“ uvedl Jiří Pospíšil pro Echo24. 

Strana stále úřaduje v Tyršově domě, ale již se pomalu přesouvá na Nové město. „Stěhování probíhá v příštím týdnu, od 1. března tedy budeme sídlit na Opletalově 57,“ upřesnila podrobnosti pro Echo24 první místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová.

V médiích se objevila spekulace, zda za stěhováním není rozhádanost s bývalým starostou Prahy 1. Oldřich Lomecký byl od roku 2010 do loňského listopadu starostou první městské části. Po neúspěchu ve volbách rezignoval na pozici předsedy TOP 09 v Praze 1 a avizoval, že se vrací na post ředitele Tyršova domu, který v minulosti kvůli angažmá v politice opustil. Kromě toho je také prvním místopředsedou České obce sokolské. Nové vedení si sokolové budou volit v červnu 2019.

„Je to naprostý nesmysl. Tam byly důvody mého odchodu, které jsem zveřejnil, a s tímhle absolutně nesouvisí. Já navíc ani nejsem vlastníkem Sokola, jsem jeden z členů předsednictva. Je to naprostá spekulace. To, že jeden den je špatné počasí a někde spadne meteorit, jsou dvě věci, které se mohou stát ve stejný okamžik a nemusejí spolu souviset,“ uvedl Lomecký pro Echo24.

Jako nesmysl označila spekulaci i Adamová: „Stěhování nemá s panem Lomeckým nic společného, neprodloužení smlouvy nám Sokol oznámil v době, kdy byl pan Lomecký členem strany. Prostě jsme se se Sokolem nedohodli na prodloužení smlouvy a v dobrém se s nimi po letech rozešli a našli si jiný nájemný prostor.“

Lomecký v minulých měsících podrobil TOP 09 kritice. Podle něj strana pod vedením loni zvoleného předsedy Jiřího Pospíšila ztratila identitu. Bývalému starostovi se nelíbí, že TOP 09 vytvořila před volbami koalici se STAN a lidovci pod hlavičkou Spojených sil pro Prahu, které se po volbách dohodly na magistrátní koalici s Piráty a Prahou Sobě.

„V tomto uspořádání TOP 09 umožnila v Praze vládu aktivistů z hnutí Praha Sobě a novodobých budoucích kryptokomunistů – Pirátů. Lídr TOP 09, který toto dojednal a zablokoval tím vítěze a patrně dnes už jediného představitele tradiční pravicové politiky ODS, se pak sám přesunul do Bruselu, protože tam je to asi pohodlnější a lépe placené,“ napsal Lomecký v dopise předsedovi stranické buňky v Praze 1, kterým je Giancarlo Lamberti. „Omlouvám se pane předsedo, v takové politické straně už nemůžu a nechci být,“ uvedl dále.

Čtěte také: Praha centrem vesmírného programu? Kosmická agentura se může po brexitu rozšířit


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.