Já mám rád motýle a včely mají rádi řepku, opakuje Babiš. Šéfa Dětí Země označil za škůdce

Já mám rád motýle a včely mají rádi řepku, opakuje Babiš. Šéfa Dětí Země označil za škůdce
Domov

MOTÝLE A SYSLE

Echo24

Předseda vlády Andrej Babiš uvedl, že včelstva, žijící v okolí řepkových polí, jsou daleko pilnější než ta, která žijí v jiných oblastech. Zároveň dodal, že má rád „motýle i sysle“. Babiš se těmito výroky v tradičním nedělním hlášení ohradil proti obdržení ceny Zelená perla za antiekologický výrok roku. Zároveň se premiér pustil i do šéfa spolku Děti Země, který anketu pořádá, Miroslava Patrika.

Cenu Zelená perla 2019 za antiekologický výrok získal premiér Andrej Babiš, který pronesl na přednášce pro česko-německé podnikatele v Praze: „Ale my v Čechách máme rádi přírodu. Máme obrovský program na vodu. My chceme zasadit deset milionů listnáčů. Kůrovec nám žere lesy. My chceme znovu motýle. A ty včely mají rády tu řepku. Můžou si kecat novináři, co chtějí. Mají. Je to pravda. Jsem byl v Lysé nad Labem na výstavě."

Podobně se Babiš vyjádřil i nyní v reakci právě na obdržení této „ceny“, kterou získal už v roce 2013. „Já mám rád motýle. Já jako malý kluk jsem je honil, babočky a další motýle,“ řekl Babiš.

„Tu cenu jsem dostal za to, že jsem řekl, že včely mají rádi řepku. Tak kdyby mi tu cenu dal někdo za to, že mluvím špatně česky, že říkám motýle a sysle, tak bych to pochopil. A příští týden jdeme s (ministrem životního prostředí Richardem) Brabcem na raky, tak tam aspoň není to -e,“ řekl Babiš s tím, že absolutně nechápe za co Zelenou perlu dostal. „Máme prostě raky, motýle, sysle,“ zdůraznil Babiš.

„Co je na tom protiekologického, když já mám rád přírodu? A snažíme se zadržovat vodu a konečně budeme mít sedm miliard na kůrovec, když nám to parlament schválí,“ bránil se premiér. „Každopádně tomu vůbec nechápu. Naše média zase byla šťastná, že zase někdo naboural toho Babiše,“ dodal s tím, že si informace o včelách ještě po obdržení anticeny ověřoval.

„Včera (v sobotu) jsem volal s několika včelaři. A trvám na tom, že včely mají rády řepku. Jo chápu, twitter řve, ale mně je to jedno,“ dal Babiš najevo svůj názor. „Když je v okolí včelstva řepka, tak včely vyrobí větší množství kvalitního květového medu a je jasné, že takové včelstvo si udělá lepší zásoby na zimu a lépe přezimuje, mám to tady napsaný na papíře,“ řekl Babiš. „Včely prostě mají rády řepku. Samozřejmě si ale musí ti zemědělci dávat pozor, když tu řepku ošetřují, aby těm včelám neublížili,“ varoval předseda vlády.

Podle premiéra je Miroslav Patrik ze spolku Děti Země „největším škůdcem pro život lidí“. „Je to člověk, který je posedlý zdržováním výstavby dálnic. Stavbu D1 zdržel o patnáct měsíců. Tento a příští rok bude peklo, ale v roce 2021 to bude otevřené. Stavbu na dálnici D8 (úsek Lovosice-Řehlovice) zdržel o deset let,“ uvedl Babiš s tím, že po debatě s ministrem Karlem Havlíček se bude každoročně udělovat cena za největšího škůdce proti státním investicím a proti normálnímu životu.