Nová funkce vyšetřovatele Šlachty? ANO ho chce do komise k OKD

Sněmovní komise k OKD

Nová funkce vyšetřovatele Šlachty? ANO ho chce do komise k OKDNOVÉ
Bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta. Foto:

Foto: Repro ČT

 

 

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Ve vyšetřovací komisi, která zkoumá případ OKD, může zasednout známé jméno. Poslanci z komise navrhli do role vyšetřovatele bývalého policistu Roberta Šlachtu, který od policie odešel kvůli reorganizaci navržené tehdejším ministrem vnitra Milanem Chovancem. Předseda komise Lukáš Černohorský (Piráti) se jménem Šlachty nesouhlasí, protože by se dle něj přestala řešit kauza OKD a prostor by se věnoval nynějšímu zástupci generálního ředitele celní správy. Sám Šlachta nechtěl případnou novou funkci potvrdit.

Sněmovní komise vyšetřující kauzu OKD se rozhodla vyslechnout na sedmadvacet svědků. Mezi nimi má být miliardář Zdeněk Bakala, bývalý premiér Bohuslav Sobotka či exministr průmyslu Milan Urban. S vyšetřováním úpadku a privatizace černouhelné společnosti má pomoci policejní vyšetřovatel, o kterého zažádala komise. K rukám předsedy Lukáše Černohorského přišel z ministerstva vnitra seznam deseti policistů, kteří by mohli být k dispozici.

Někteří poslanci však přišli se jménem bývalého policisty a ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty. S informací přišel první deník Lidové noviny. Podle předsedy komise navrhl Šlachtu poslanec z ANO Josef Hájek. „Určitě by se pak stěžejně řešil pan Šlachta, ne celá kauza. To je spíš věc, která mě trápí. Já jsem o tom s kolegou Hájkem mluvil a on ho navrhuje jakožto vyšetřovatele. Já jsem spíše chtěl policistu, který je v aktivní službě. Od ministerstva vnitra mám už seznam jmen ale přišel i tento protinávrh. Finální rozhodnutí bude v rukou celé komise. O vyšetřovateli nerozhodnu já ani pan kolega Hájek. Záleží, zda mě kolegové přehlasují, nebo se postaví za kolegu Hájka či si vyberou nějaké jiné jméno,“ řekl pro Echo24 Lukáš Černohorský.

Ve zprávě však Josef Hájek tvrdil, že jméno Roberta Šlachty nenavrhl. „Návrh na nominování pana Šlachty jako vyšetřovatele není z mé hlavy. Nicméně jej podpořím. Já bojuji za ukradených 44 tisíc bytů horníkům a z mého pohledu má pan Šlachta, jako bývalý ředitel ÚOOZ, dostatek zkušeností, pro vedení vyšetřování,“ napsal deníku Echo24 Josef Hájek.

S předsedou komise však souhlasí i komunistický zástupce Leo Luzar. „Informaci o panu Šlachtovi jsem ještě od kolegů neslyšel, ale již od začátku upozorňuji na nevhodnost angažování známých jmen v rámci vyšetřovací komise pokud chceme zachovat nezneužití této práce k jiným zájmům než je úkol uložený sněmovnou,“ řekl pro Echo24 Leo Luzar. Na dotaz deníku se Robert Šlachta odmítl vyjádřit. V současné době pracuje na Celní správě jako náměstek pátracího odboru.

Ostatní členové komise se k případnému návrhu nechtěli vyjadřovat. Jasno má být na příští schůzi komise, kde se budou probírat navržená jména.

Šlachta proti Sobotkovi?

Pokud by se Robert Šlachta stal vyšetřovatelem v komisi, tak by pomáhal s výslechem pozvaných svědků. Jeden z aktérů tehdejší privatizace Bohuslav Sobotka už dříve pro deník Echo24 potvrdil, že by s případným svědectvím neměl problém. „Vzhledem k tomu, že jsem v této věci svědčil na policii i u soudu, nemám žádný problém svědčit i u této komise a popsat, jak prodej minoritního akciového podílu před čtrnácti lety probíhal,“ řekl Bohuslav Sobotka.

Vláda bývalého premiéra však připravila o místo Roberta Šlachtu na policii. Na protest proti reorganizaci policie, kterou inicioval bývalý ministr vnitra Milan Chovanec, odstoupil Šlachta z vedoucí pozice v ÚOOZ. Chovancův krok tehdy kritizovalo hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem. Šlachta následně získal místo na Celní správě, která spadá pod ministerstvo financí. Bývalý policista by tak pomáhal s výslechem osoby, která ho připravila o místo ředitele ÚOOZ.

Komise pro vyšetřování OKD vznikla na popud Pirátů. Členové komise mají prověřit převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat. Předmětem poslaneckého zkoumání je také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD a odpovědnosti státních úřadů a osob. Výsledky má předložit plénu do deseti měsíců od založení, tedy na podzim příštího roku.

Pomoc s prací komise zajišťuje i bývalá poslankyně Hana Marvanová, která je spojována s miliardářem Pavolem Krúpou. Ten Zdeňka Bakalu dlouhodobě kritizuje. Krúpa se svými plány zašel tak daleko, že hodlal odvést horníky z OKD do Švýcarska, kde má sídlo Zdeněk Bakala. Ti tam poté měli demonstrovat čtyři dny.

Privatizace OKD

Minoritní podíl v OKD získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest, která už část akcií držela. Podle státního zástupce byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, při prodeji tedy vznikla škoda přes 5,7 miliardy korun. Tímto případem se zabývají soudy. Nedávno byl nepravomocně zproštěn obžaloby znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek na cenu státního podílu v těžební společnosti. Osvobodil i oba bývalé místopředsedy Fondu národního majetku (FNM) Pavla Kutu a Jana Škurka, kteří měli privatizaci na starosti. Podle soudu nebylo prokázáno, že je skutek trestným činem.

Podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava, kterým Karbon Invest patřil, prodali OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries vedené Zdeňkem Bakalou. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Komise k OKD zve k výslechu Sobotku i Bakalu

Jak to bylo s privatizací OKD? Předseda komise jde na Hrad pro vysvětlení

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články