V Davosu začalo Světové ekonomické fórum. Přijede Trump i Babiš

Očekávaný Trumpův projev

V Davosu začalo Světové ekonomické fórum. Přijede Trump i BabišNOVÉ 1
Ekonomika
Sdílet:

Ve švýcarském horském letovisku Davos dnes oficiálně začalo Světové ekonomické fórum (WEF). Očekává se na něm řada předních státníků, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, německé kancléřky Angely Merkelové, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona či britské premiérky Theresy Mayové. Letošní, 48. ročník, se ponese v duchu motta „Vytváření sdílené budoucnosti v roztříštěném světě“. Akce se zúčastní i český premiér Andrej Babiš.

Čtyřdenní fórum zahájil dnes dopoledne svým projevem indický premiér Naréndra Módí. Očekávány jsou zejména projevy Donalda Trumpa a Angely Merkelové. Trump do Davosu přijede hájit svůj protekcionistický program „America First“. Oznámení Trumpovy účasti se neobešlo bez protestů. Stovky demonstrantů protestovaly krátce v ulicích švýcarského hlavního města Bernu proti jeho plánované účasti.  

Objevily se obavy, že Trumpova přítomnost by mohla obnovit násilné protesty, kterým Světové ekonomické fórum čelilo začátkem tohoto století. Na protestu v Bernu se podle agentury Reuters sešlo před dvěma týdny zhruba pět set lidí, kteří poklidně prošli kolem budovy švýcarského parlamentu.

Mimo Módího dnes vystoupí například kanadský premiér Justin Trudeau. Více panelů než v předchozích letech se bude věnovat umělé inteligenci a technologii blockchain, která vytváří kryptoměny, jako je například bitcoin. Důležitým tématem bude i křehkost či síla současného oživení ekonomiky a budoucnost kapitalismu.

Babiš bude přesvědčovat o nevhodnosti kvót

Ve středu se do Davosu chystá také český premiér Andrej Babiš. Dle svých slov jede především navázat osobní kontakty díky nim přesvědčit evropské státníky o nevhodnosti migračních kvót. „V  Davosu je největší koncentrace politiků. Takže 24. a 25. ledna jedu do Davosu a (předseda Evropské komise Jean-Claude) Juncker tam pořádá oběd. To bude další příležitost navázat osobní kontakty a přesvědčovat, že cesta kvót je cesta pro Evropskou unii do pekel,“ uvedl Babiš pro TV Prima. 

Světové ekonomické fórum (World Economic Forum, WEF) je dle svých slov nezávislá mezinárodní organizace usilující o zlepšení stavu světa zapojováním podniků, předních politiků a akademiků do utváření globálních, regionálních a průmyslových agend. Založeno bylo v roce 1971 profesorem Karlem Schwabem. Letošní 48. ročník probíhá od 23. od 26. ledna. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

ekonomika
×

Podobné články