Únik dat ČEZu. Skandál, ministryně Schillerová by měla rezignovat, zní z opozice

PRODEJ BULHARSKÉ DIVIZE ČEZU

Únik dat ČEZu. Skandál, ministryně Schillerová by měla rezignovat, zní z opoziceNOVÉ 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Politici kritizují únik důvěrných dokumentů souvisejících s prodejem bulharské divize ČEZu. Někteří viní z komplikovaného průběhu prodeje premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) a jeho vládu. Zároveň padají i taková slova jako rezignace a to směrem k ministryni financí Aleně Schillerové, jejíž náměstek je z úniku podezřelý. Celou věc ve středu řešil sám šéf energetického gigantu Daniel Beneš s českým prezidentem Milošem Zemanem.

„Nechci hodnotit samotný prodej bulharské divize, protože k tomu nemám dostatek informací. Pokud by se ale prokázalo, že zástupce státu v dozorčí radě vynesl důvěrné informace, je to na okamžitou rezignaci ministryně financí,“ uvedl pro server Echo24 předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. „Balkánské dobrodružství se ČEZu nepovedlo. Únik je opravdu skandál a je možné, že to firmu poškodí,“ doplnil ho lidovecký předseda Pavel Bělobrádek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Podle předsedy TOP 09 europoslance Jiřího Pospíšila by se měl o šetření zajímat sám Babiš. „Samozřejmě to může poškodit Českou republiku v mezinárodní arbitráži. V každém případě to z nás i na mezinárodním poli dělá ne úplně důvěryhodného partnera, když důvěrné informace ze strany českého státního podniku nějakým způsobem uniknou k druhé straně. To považuji za znepokojující. Pan premiér by měl mít sám zájem si zjistit, kde nastala chyba,“ uvedl pro server Echo24 Pospíšil.

Za vinu dává současnou situaci Babišovi také ODS. „Andrej Babiš jednoznačně nese zodpovědnost za to, že Česká republika již několik měsíců nemá pevnou vládu s důvěrou poslanecké sněmovny, která by v orgánech k tomu určených efektivně pohlídala výkon akcionářských práv státu. Vláda v demisi Andreje Babiše, zároveň mnohaletého ministra financí, v řešení tak výbušné věci, jako odchod polostátní firmy ČEZ z Bulharska, evidentně selhala,“ uvedl pro server poslanec ODS a člen Hospodářského výboru Jan Bauer.

O závažnosti celé věci svědčí i to, že se ve středu se ředitel českého energetického gigantu Beneš sešel s prezidentem Zemanem. Podle jeho mluvčího spolu přitom řešili „aktuální energetická témata a to nejen tuzemská, ale i evropská“. Miliardový obchod přitom hýbe především bulharskou politickou scénou.

Kvůli prodeji se podle bulharských médií ve středu sešly před úřadem vlády v Sofii stovky lidí a požadovaly demisi vlády. Mnoho účastníků dorazilo s bulharskými vlajkami, skandovala se hesla jako „rezignace“ a „mafie“. Těsně před začátkem dnešního zasedání kabinetu se údajně skupina protestujících pokusila vniknout do úřadu vlády. Policie jim v tom zabránila, jeden strážce zákona byl při tom lehce zraněn.

Protest již v úterý podpořila opoziční Bulharská socialistická strana (BSP) a účastnilo se jej několik jejích poslanců. Vláda premiéra Borisova přitom kvůli ČEZu už jednou padla – v roce 2013 kvůli zdražování elektřiny ze strany českého energetického gigantu.

Miliardový obchod

ČEZ před dvěma týdny potvrdil, že prodá svoji bulharskou divizi, která zajišťuje distribuci elektřiny pro tři miliony lidí na západě Bulharska a dohromady čítá sedm firem. Podepsal smlouvu o prodeji svých aktiv s malou a neznámou bulharskou firmou Inercom. To popudilo bulharského premiéra Bojka Borisova. Právě do jeho rukou se minulý týden dostaly fotokopie důvěrných materiálů dozorčí rady ČEZu, které odkrývaly celou transakci.

Nejdříve se objevila informace, že dokument měl bulharský premiér dostat přímo od svého českého protějška premiéra Babiše. Ten nicméně okamžitě popřel. Poté napsal bulharský server Mediapool.bg, že měl informace do Bulharska poslat náměstek ministryně financí Aleny Schillerová a člen dozorčí rady ČEZu Ondřej Landa. I ten to ale odmítl. „Nevím, co píšou bulharská média, s bulharskou vládou nekomunikuji,“ uvedl pro server iHNed. „Tuto informaci popírám!“ napsal deníku E15. Ministryně financí Schillerová na dotaz, zda únik její resort prověřuje a zda jej bude nějak řešit, neodpověděla.

V ČEZu nyní probíhají interní šetření. Společnost nechce říci, jak bude postupovat, pokud najde viníka. „Až po skončení šetření a podle jeho výsledků můžeme teprve poté zvažovat další kroky. Jde o tak závažnou záležitost, že si nemůžeme dovolit spekulace,“ uvedl pro server Echo24 tiskový mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

Pokud by se nicméně potvrdilo, že někdo z ČEZu předal informace druhé straně úmyslně, jednalo by se o trestný čin zneužití informace v obchodním styku, za který hrozí pět až deset let. Za takzvané porušení obchodního tajemství je sazba dva až osm let odnětí svobody.

O obchodu se v těchto dnech jedná v Praze.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Ohrozí únik dokumentu miliardový obchod ČEZu? Společnost teď hledá viníka

ČEZu unikly interní informace do Bulharska. Stojí za nimi údajně ministerský náměstek z financí

V Sofii požadovaly stovky lidí konec vlády kvůli kauze ČEZ

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články