ČNB rozdělila devizové rezervy. Za téměř polovinu nakoupí aktiva v eurech a dolarech

ČNB rozdělila devizové rezervy. Za téměř polovinu nakoupí aktiva v eurech a dolarechNOVÉ
ČNB rozdělila investování devizových rezerv na dvě části Foto:

FOTO: Ilustrační foto Shutterstock

Ekonomika

Devizové rezervy

Echo24

Česká národní banka v rámci nové strategie rozdělila investování devizových rezerv na dvě části. Zhruba 45 procent devizových rezerv centrální banka investuje pouze do aktiv v eurech a americkém dolaru tak, aby byly vysoce likvidní, tedy rychle dostupné pro hladké fungování měnové politiky.

Druhou část rezerv, tzv. investiční tranši, hodlá ČNB využívat pro dlouhodobější investování zaměřené na větší výnos. V této části rezerv by ČNB měla vedle eura a amerického dolaru investovat i do aktiv v kanadském dolaru, australském dolaru a švédské koruně. Vyplývá to ze čtvrtečního vyjádření guvernéra ČNB na stránkách banky.

ČNB měla ke konci loňského roku devizové rezervy za 3,151 bilionu korun, což bylo o 17,8 miliardy korun více než na konci listopadu a o 953,6 miliardy více než koncem prosince 2016. Za jejich růstem v posledních letech je především intervenční režim, kdy centrální banka od listopadu 2013 do loňského dubna vynaložila dva biliony korun za nákup eur.

V eurech činí devizové rezervy zhruba 124 miliard eur. V investiční části rezerv tak bude 64,8 miliardy eur a v likvidní 56,7 miliardy eur.

Čtěte také: ČNB dnes ponechala úrokové sazby beze změny

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články