Cukrkandl slaví 1 rok od svého vzniku

Cukrkandl

Cukrkandl slaví 1 rok od svého vznikuKomerční sděleni
I letos nabídne kavárna Roubike dobrou kávu a výborné koktejly Foto:

SKANSKA

6
INZERCE

Své první narozeniny oslaví komunitní prostor pod modřanským komínem Cukrkandl, který vznikl za iniciativy Skanska Reality a Městské části Praha 12. Dříve oplocený a nepřístupný brownfield, na němž se v budoucnu plánuje bytová výstavba, se loni proměnil k nepoznání. Návštěvníci si zde během léta mohli dopřát dobrou kávu, nechat si opravit kolo nebo třeba aktivně strávit svůj volný čas zahradničením či sportováním.

Od května se Cukrkandl opět otevře veřejnosti. Otevíračka sezóny 2019, která se koná 4. května od 14 hodin, přinese zajímavou podívanou, představí se například hasiči nebo záchranná brigáda kynologů, zpřístupní se i podzemí.

Pokud jste se loni v létě vydali na bruslích po modřanské cyklostezce směrem z centra, mohli jste si všimnout, že prostor pod modřanským komínem prošel radikální změnou. Ten, kdo našel odvahu a přijel se podívat na místo, odkud se line hudba a vůně grilovaného masa, přesvědčil se o novém životě, který se zde zrodil.

V květnu se Cukrkandl opět otevře veřejnosti
V květnu se Cukrkandl opět otevře veřejnosti Foto:

SKANSKA

Cyklokavárna se servisem, bikrosová dráha pro děti, venkovní posilovna, hřiště, komunitní zahrada, letní kino, DJ, ohniště nebo třeba i místo pro odložení sdílených kol Rekola. Nejen to během léta nabídl nově vzniklý areál, který dostal příznačný název Cukrkandl. Vyžití zde našli milovníci sportu i kultury, rodiče s dětmi, ale také sportovní oddíl rychlokanoistů Spartak Modřany.

Letní kino slavilo úspěch každé pondělí
Letní kino slavilo úspěch každé pondělí Foto:

SKANSKA

Myšlenka Cukrkandlu se zrodila v hlavách zaměstnanců developerské společnosti Skanska Reality, majitele pozemku pod modřanským komínem. Osmihektarový pozemek, bývalý areál slavného modřanského cukrovaru, byl oplocený a nepřístupný veřejnosti kvůli odkrytým podzemním chodbám bývalé továrny. V budoucnu zde vyroste nový rezidenční projekt, jehož výstavba je však závislá na vyřešení dopravní situace kolem Nové Komořanské. A tak pozemek doposud ležel ladem. To se skupina nadšenců rozhodla změnit a vymyslela unikátní projekt, který měl do té doby, než začne výstavba, část pozemku zpřístupnit veřejnosti.

Podoba brownfieldu v březnu 2018
Podoba brownfieldu v březnu 2018 Foto:

SKANSKA

Svůj návrh, zpřístupnit areál lidem, představila Skanska Reality ve Viničním domku Městské části Praha 12, s jejíž pomocí oslovila místní spolky a komunity. Inspirací v oživení brownfieldu byli i zástupci Stavební fakulty ČVUT se zajímavými příklady dočasného využití brownfieldů v zahraničí. Přáním zástupců městské části bylo, aby do projektu byla zapojena široká veřejnost a aby aktivity, které se na Cukrkandlu v budoucnu objeví, cílily na co nejširší spektrum obyvatel Prahy 12. Tak to viděl i developer – pro aktivity, které se na Cukrkandlu uchytí, se bude hledat prostor i v rámci budoucího rezidenčního projektu, který počítá mj. i s multifunkční halou.

Foto:

FOTO: Skanska

Součástí proměny areálu byly také venkovní malby od věhlasných umělců na zrekonstruované zdi podél ulice Komořanská.

Malba od havířovského umělce Khomy v rámci proměny areálu
Malba od havířovského umělce Khomy v rámci proměny areálu Foto:

SKANSKA

 

Během loňského léta hostil Cukrkandl nesčetně akcí a každý návštěvník si zde našel své. Nejvíce se myslelo na děti, pro které bylo připraveno například i divadlo, pouštění draků, Halloween či sportovní turnaje pod záštitou rychlokanoistů ze Spartak Modřany. Na úspěšnou sezónu plánuje Cukrkandl navázat i letos a hodlá představit podobné aktivity, které loni slavily velký úspěch.
Pro aktuální dění na Cukrkandlu sledujte skupinu Cukrkandl na Facebooku.

Čtěte také: Policie našla 37letou maminku dvou dětí mrtvou v Šáreckém údolí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.