Dálniční spása z říše středu? Čína má zájem o stavbu českých dálnic, řekl Zeman. Vyznamená Jágra

Prezident o Číně i Jágrovi

Dálniční spása z říše středu? Čína má zájem o stavbu českých dálnic, řekl Zeman. Vyznamená JágraAKTUALIZOVÁNO
Zeman v rozhovoru uvedl, že již premiér Andrej Babiš navrhl čínské straně možnost spolupráce na výstavbě českých dálnic. Prezident si pak její zájem nechal potvrdit během své páté návštěvy Číny a jednání s představiteli CITIC Group a Bank of China Foto:

REPROFOTO: Blesk TV

2
Domov
Echo24
Sdílet:

Prezident ČR Miloš Zeman po své nejnovější návštěvě Číny věří, že nyní už nic nestojí v cestě slibovaným miliardovým investicím. Čínští představitelé firmy CITIC podle něj vyjádřili zájem o stavbu českých dálnic a nedělá jim problém vyslat do Česka projekční tým, uvedl v neděli pro Blesk TV. Dále také nastínil, že by se v roce 2022 rád podíval na zimní olympiádu v Pekingu a rozloučil se s čínským prezidentem před koncem svého mandátu. V neposlední řadě by rovněž chtěl letos v říjnu ocenit hokejovou legendu Jaromíra Jágra státním vyznamenáním.

Zeman v rozhovoru uvedl, že již premiér Andrej Babiš navrhl čínské straně možnost spolupráce na výstavbě českých dálnic. Prezident si pak její zájem nechal potvrdit během své páté návštěvy Číny a jednání s představiteli CITIC Group a Bank of China. Ti jsou podle svých slov schopni ihned poslat do ČR projekční tým a začít stavět.

O slibované investice se Zeman už nebojí – největší překážkou byl podle něj krach čínské firmy CEFC, kterou následně kompletně převzala právě společnost CITIC Group. To byl také důvod, proč se plánované miliardové investice tak zpozdily.

Prezident se v souvislosti s Čínou také dotkl svých budoucích plánů. Oslav k výročí založení čínské komunistické strany se nezúčastní, jelikož s ní dle svých slov nemá nic společného, nebrání se ale 75. výročí konce druhé světové války v Asii. Za tohoto konfliktu byla Čína spojeneckým státem proti Japonsku, tudíž se svou účastí problém nevidí. Sám byl přítomen během oslav 70. výročí v roce 2015.

Vedle toho by se rád podíval – pokud mu bude sloužit zdraví – na zimní olympiádu, kterou připravuje Peking na rok 2022. Český prezident pro Blesk TV sdělil, že by zároveň šlo o rozloučení s čínským prezidentem Si Ťin-pching, jelikož české hlavě státu má o rok později končit druhý prezidentský mandát. Pokud jde o tuzemské cesty, v blízké budoucnosti navštíví Vysočinu.

Řeč přišla i na legendárního českého hokejistu Jaromíra Jágra, který doprovodil Zemana na cestě do Číny
Řeč přišla i na legendárního českého hokejistu Jaromíra Jágra, který doprovodil Zemana na cestě do Číny Foto:

FOTO. Jiří Ovčáček

Řeč přišla i na legendárního českého hokejistu Jaromíra Jágra, který doprovodil Zemana na cestě do Číny. Kvůli tomu se dostal pod palbou kritiky. „Vzhledem k tomu, že tady máme určité procento internetových blbečků, kteří rádi exhibují na těchto sociálních sítích, no tak bych se jich na jeho místě zeptal, co v životě dokázali, například v tom hokeji nebo ve fotbale nebo v čemkoli jiném, že takhle nadávají,“ řekl Zeman. „Možná, že jsou zakomplexovaní, protože jsou neúspěšní,“ dodal.

K tématu uvedl, že s radostí 28. října ocení Jágra státním vyznamenáním, přestože původně nefiguroval na seznamu kandidátů. „Mám tady v Lánech papír, kam si píšu seznam návrhů na vyznamenání. Hned, jak skončíme, jdu do pokoje a Jaromíra Jágra si tam zapíšu,“ dodal Zeman na kameru. Jágr obdržel medaili Za zásluhy II. stupně již v roce 2010 od tehdejšího prezidenta Václava Klause.

Již dříve uvedl, že vyznamenání dostane také válečný veterán a generál Emil Boček, a to nejvyšší třídu Řádu bílého lva. Další jména si ovšem nechává pro sebe.

Digitální daň je dobrá cesta, míní Zeman

Prezident řekl, že když porovná ziskovou marži tuzemských operátorů s marží operátorů v Evropě, dospěje k názoru, že ti tuzemští inkasují nadprůměrný zisk, aniž se o to jakkoli přičinili. Je to podle jeho slov dáno spíše jistou zaostalostí tuzemského prostředí.

V případě digitální daně Zeman připomněl, že ji zavedlo například Rakousko a od internetových gigantů inkasovalo v přepočtu kolem pěti miliard korun. „A to už je zajímavá částka,“ podotkl v rozhovoru. U daní pro energetické firmy by prezident velmi silně váhal, protože by se obával, že taková daň by zdražila elektřinu.

V případě zvažované sektorové daně pro banky, kterou prosazuje koaliční ČSSD, Zeman nejprve připomněl, že tuzemský bankovní sektor je zdravý a na rozdíl od jiných zemí nevyžadoval během finanční krize po roce 2008 pomoc ze státního rozpočtu. „To je důvod, proč bych se k němu choval poněkud laskavěji,“ poznamenal.

Navrhoval by, aby se banky spíše snažily zvýšit úroky u svých vkladů. Je to podle něj důležitější, než například vznik zvláštního fondu, kam by banky přispívaly. „Fondů máme dost,“ poznamenal. Premiér Babiš ve čtvrtek uvedl, že se shodl se zástupci bank na tom, že zavedení daně by mohlo zpomalit českou ekonomiku. Upřednostňuje vytvoření fondu, do kterého by banky přispívaly. Předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček to nevidí jako systémové řešení.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Výjimky nebudou. Pokladna EET musí být i u kapřích kádí

Češi v zahraničí mají smůlu. Do europarlamentu mohou volit jen doma

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články