Vyhraje hořící Amerika Trumpovi volby?
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
TRANSGENDER V BRITÁNII
Britská vláda oznámila, že podávání blokátorů puberty dětem a mladistvým s genderovou dysforií (tedy nesoulad mezi biologickým a pociťovaným pohlavím) bude zaká ...
Planoucí Amerika se stává normálem. Zatím posledním městem, které podpálili rabující „demonstranti“, je Kenosha ve státě Wisconsin. Nepokoje tam začaly v neděli, již při nich zemřeli dva lidé, a zatím neskončily. Shodou náhod zhruba ve stejnou dobu probíhaly volební sjezdy demokratů i republikánů. Donald Trump si snad ani lepší kulisu nemohl přát.
Nepokoje vypukly poté, co policie sedmkrát střelila do zad devětadvacetiletého Afroameričana Jacoba Blakea. Bez toho, že by byly známy širší podrobnosti, ve městě vypukly nepokoje. Protestující podpalovali obchody v centru města, mimo jiné i autobazar, ze kterého se požár rozšířil i k nedalekému kostelu. Ten sice nechytl, ale tabule s nápisem „Black Lives Matter“ před ním ano. Další večery se situace opakovala. Guvernér Wisconsinu Tony Evers vyslal do města národní gardu. V úterý sedmnáctiletý mladík, který prý přijel do Kenoshi bránit malé podniky, zastřelil dva protestující, možná v sebeobraně. Zatím se nezdá, že by se situace uklidňovala.
Na rozdíl od George Floyda, jehož smrt koncem května současnou vlnu nepokojů odstartovala, se Blake nestal obětí nefalšované policejní brutality. Policii na Blakea zavolala jeho přítelkyně kvůli domácímu násilí. Blake se při zatýkání vzpouzel, uklidnit ho nedonutil ani zásah z taseru. Údajně měl u sebe i nůž. Policista ho střelil ve chvíli, kdy se Blake snažil nastoupit do svého auta. Mohl se snažit utéct, ale v USA je celkem časté, že lidé mají ve svých autech zbraně. Je možné, že celá situace šla řešit jinak, že ke krvavému vyústění přispěla tendence americké policie chovat se jako kovbojové, Blake ale rozhodně není žádnou nevinnou obětí policejní zvůle. Střelbu navíc přežil, i když je paralyzovaný od pasu dolů. Lékaři zatím nedokážou říct, jestli ochrnutí bude trvalé.
Nepokoje se po Floydově smrti omezovaly především na velká města. Ve zprávách byly hlavně záběry z New Yorku, Washingtonu nebo Chicaga. Po zhruba týdnu sice vlna velkého rabování odezněla, ale nepokoje zdaleka neskončily. Sporadicky vybuchovaly napříč Amerikou, třeba právě v Chicagu, kde dav vyraboval luxusní obchody v centru. Nejvíc pozornosti na sebe však poutal nejdříve Seattle, kde aktivisté obsadili šest bloků v centru, vyhnali odtamtud policii a vyhlásili autonomní zónu. Zhruba po měsíci, po několika střelbách, při kterých zemřeli dva lidé, a dalších hlášených zločinech policie autonomní zónu rozpustila.
Pak se centrum protestů přesunulo do Portlandu, kde dav několik týdnů obléhal budovu federálního soudu. Trumpova vláda vyslala do města federální agenty s úkolem chránit federální budovy. Protesty v Portlandu stále trvají. Jen před pár dny se ve městě porvali anarchisté s krajní pravicí.
Washingtonem zase pochodují nejrůznější demonstrace. Účastníci jedné nutili kolemjdoucí zdvihat pěsti na znamení solidarity s hnutím Black Lives Matter. Ti, kdo odmítli, byli vystaveni masovému křiku a zahanbování jak z Maovy kulturní revoluce. Ironicky většina aktivistů jsou běloši.
Nicméně Kenosha představuje zlom. Jedná se totiž o relativně malé město na Středozápadě. Obyvatelé podobných ospalých děr se mohli utěšovat, že u nich nic takového nehrozí, že se to týká megalopolí na pobřeží. Nyní se musí připravit na to, že podobný žhářský protest může vypuknout i u nich.
Tři dny předtím, než Kenosha začala hořet, skončil stranický sjezd demokratů. Republikáni svůj zahájili den poté. Oba se kvůli koronaviru odehrávaly hlavně online, ten republikánský je však zřejmě povedenější. Jednak republikáni zvládli výzvu virtuálního sjezdu lépe, z produkčního hlediska proběhl bezchybně. Také se jim však podařilo přednést mnohem optimističtější poselství. Proslovy přednesli třeba bývalá guvernérka a exvelvyslankyně při OSN Nikky Haleyová, která je indického původu, černošský senátor Tim Scott nebo nejrůznější legální přistěhovalci. Republikáni chtějí demonstrovat, že demokraté nemají monopol na menšiny.
Hlavně ale během sjezdu zdůrazňovali vládu práva a pořádku a varovali před chaosem, který přijde, pokud se do vlády dostanou demokraté. Ti však nevědí, jak odpovědět. Protesty implicitně a někteří explicitně podporují. Plánovali kampaň založit na koronaviru a zároveň doufali, že protesty do voleb vymizí. Děje se přesný opak, počet případů koronaviru klesá, ale protesty neustávají. To je přesně trend, který by mohl zvrátit výsledek voleb v Trumpův prospěch. Demokratický tábor pomalu, ale jistě začíná panikařit. Symbolem se může stát právě Kenosha. Wisconsin je totiž takzvaným přelétavým státem, kde demokraté potřebují nutně vyhrát.