Vaši poštu nečteme, tvrdí Google. Tedy až na „pár“ výjimek, dodává

bezpečnost internetu

Vaši poštu nečteme, tvrdí Google. Tedy až na „pár“ výjimek, dodáváNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Vaše e-maily nikdy nečteme. S výjimkou případů, kdy je to nutné. Takový vzkaz v úterý na svém oficiálním blogu vyslali uživatelům představitelé společnosti Google. Firma se tak pokusila odpovědět na dlouhodobé otázky majitelů účtů o tom, nakolik je jejich soukromá korespondence v bezpečí. Pochybnosti však spíše posílila. Není totiž jasné, co vše se za obecnou formulací skrývá. Informaci přinesl deník Business Insider.

Google v článku připustil, že všechny e-maily prochází v rámci boje proti spamu a možné infikaci nebezpečnými počítačovými viry automatickým systémem, který vyhodnocuje relevanci zprávy. „To však neznamená, že někdo ze zaměstnanců společnosti čte korespondenci majitelů e-mailových schránek,“ napsala za Google Suzanne Freyová, ředitelka bezpečnosti služby Google Cloud. Vzápětí však dodává: „Výjimkou jsou specifické případy, například, pokud nás o kontrolu účtu požádáte, nebo v případě, že je to zapotřebí z bezpečnostních důvodů.“ Jako příklad takové situace Google uvádí „vyšetřování obtěžování či boj proti virům,“ dále ji však nespecifikuje.

Prohlášení Googlu přišlo poté, co deník Wall Street Journal upozornil na možné nebezpečí související s užíváním některých aplikací, do nichž se uživatel přihlašuje právě pomocí Google účtu. Ohroženi mají být zejména ti, kteří v rámci své e-mailové schránky využívají nástroje na porovnání cen zboží nebo usnadnění cestovatelských plánů.

Maily mohou číst i jiné společnosti

Freyová v prohlášení připustila, že aplikace ostatních vývojářů přístup k mailu získat mohou. Každá společnost ale prochází několikanásobným testováním a kontrolami. Ty mají zajistit, že aplikace bude pro uživatele bezpečná. „Aplikace mohou požadovat pouze ta data, která nezbytně potřebují pro správné fungování, nic víc. Musí navíc jasně uvést, jak s informacemi nakládají,“ uvedla Suzanne Freyová. Zneužití svých dat se tak podle manažerky uživatelé nemusí bát.

Odmítá navíc, že by problém byl na straně společnosti. Lidé podle ní mají zcela ve svých rukou, s kým informace sdílí. Google s poskytovateli ostatních aplikací spolupracuje proto, aby uživatelům pomohl a umožnil jim využívat účet naplno, uvedla Freyová. Dodala, že množství dat, které s aplikací lidé sdílí, je zcela na nich. Na monitoru počítače či telefonu se před takovým přihlášením zobrazí detailní oznámení informující, co konkrétně se společností sdílí. Pokud nesouhlasí, poskytnutí dat může sám odmítnout. Zákaz přístupu k datům může uživatel v aplikaci nastavit i zpětně, dodává Google.

Podobné problémy musela nedávno řešit také největší sociální síť Facebook. V březnu letošního roku vyšlo najevo, že firma s ostatními společnostmi sdílela data milionů uživatelů, užívajících aplikace propojené se sociální sítí. Údaje byly následně poskytnuty společnosti Cambridge Analytica a zneužity při vývoji softwarových nástrojů, přispívajících k přesnějšímu cílení facebookové reklamy. Data byla využita mimo jiné ve volební kampani amerického prezidenta Donalda Trumpa.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Příliš bílý Google. Nedokáže udržet černošské a latinskoamerické pracovníky

Bude se za Facebook platit? Členství ve skupině může stát až 30 dolarů

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články