1 Kauza mýtné

Domovní prohlídka u Rafaje odhalila dva miliony v hotovosti. Původ peněz nedoložil

, NOVÉ

Témata: , , ,

Při domovní prohlídce u šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje, který čelí podezření z korupce v kauze mýtných zakázek, zabavili policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dva miliony korun v hotovosti. Další dvousettisícová částka pak byla nalezena v Rafajově kanceláři, informoval deník Právo. K prohlídce mělo dojít zkraje března současně se zásahem v brněnském sídle ÚOHS. 

Petr Rafaj nebyl podle informací Práva schopen původ peněz, které byly schované v bytě po menších částkách, doložit. Během prohlídky mu policie zabavila rovněž větší množství dokumentů, flash disků a na několik hodin také jeho mobilní telefon. 

Rafajův advokát David Kojzar serveru Echo24 uvedl, že množství zabavených listin překročilo rozsah povolený soudem. „Pan předseda ÚOHS podal žádost o vrácení zajištěných věcí, které byly dle našeho názoru zajištěny nedůvodně a nezákonně. V současné době podnikáme právní kroky, které nám trestní řád umožňuje, nicméně je velmi těžké se bránit vágnímu a nekonkrétnímu podezření,“ uvedl pro Echo24 Kojzar. Sám Rafaj již měl o vrácení zabavených peněz požádat, Vrchní státní zastupitelství v Olomouci však zatím o návrhu nerozhodlo. 

Kvůli policejnímu zásahu podal Rafaj stížnost

Policie 7. března zasahovala na ÚOHS či v sídle firmy Kapsch, která provozuje mýtný systém. Nikoho neobvinila. Server Novinky.cz napsal, že vyšetřovatelé podezírají Rafaje a šéfa Kapsche Karla Feixe z korupce. Policisté byli i u Faltýnka, který se s Rafajem i Feixem kvůli mýtnému scházel. Deník Právo napsal, že podle policejních důkazů na schůzce s Feixem dohodl, že u Rafaje zařídí ovlivnění soutěže ve prospěch firmy Kapsch.

Rafaj odmítl, že by schůzky měly vliv na činnost úřadu. „To můžete odvodit i z mých minulých rozhovorů, kde jsem říkal, že se považuji za hromosvod, který vše svede bokem mimo úřad. A na úřad se nic nedostane, to platí,“ uvedl. Schůzky nepovažuje ani za nestandardní. „Když jsem začínal, tak média a novináři mě kritizovali, že uzavírám úřad, že úřad nekomunikuje ven, že se nechce s nikým bavit. Teď mě kritizujete, že se bavím,“ řekl.

Rafaj při příchodu na jednání s premiérem potvrdil, že podal stížnost proti březnovému policejnímu zásahu v sídle úřadu nejvyššímu státnímu zástupci a také u Ústavního soudu. Jeho advokát David Kojzar ve čtvrtek řekl televizi Prima, že příkazy soudu neobsahují téměř žádné odůvodnění a policie zabavila více listin, než soud povolil.

Podle protokolu o provedení prohlídky policisté Rafajovi na několik hodin zabavili mobilní telefon, vzali mu stovky stran dokumentů, desítky flash disků a také 200 000 Kč v hotovosti. U prohlídky byl šéf olomouckých vrchních žalobců Ivo Ištvan.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.