Špatná volba. Ostrý se nedostal do Senátu, do rozhlasu se navíc nevrátí

Brněnský souboj o Senát

Špatná volba. Ostrý se nedostal do Senátu, do rozhlasu se navíc nevrátíNOVÉ
Končící ředitel brněnského ČRo Jaromír Ostrý. Foto:

Foto: Český rozhlas Brno

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Druhé kolo voleb přineslo v druhém největším městě velkou prohru pro bývalého ředitele Českého rozhlasu Brno Jaromíra Ostrého. Ten se rozhodl kandidovat jako nezávislý za hnutí ANO ještě v době, když v rozhlase působil. Zpátky se ovšem nevrátí, i když to dříve v případě neúspěchu plánoval. Rozhlas vypsal na jeho pozici výběrové řízení a Ostrý poté řekl, že sám návrat neplánuje do žádné pozice. Senátorem se nakonec stal rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, který dostal 72,4 procenta hlasů.

Souboj mezi Mikulášem Bekem a Jaromírem Ostrým byl jednoznačný už v prvním kole. Bek na začátku dostal 38,17 procenta hlasů, oproti tomu Ostrý dostal o polovinu méně, celých 18,70 procenta. Ve druhém kole tak byl jednoznačným favoritem rektor Masarykovy univerzity. Svou roli Bek potvrdil a obdržel od necelých patnácti procent voličů 72,4 procenta hlasů.

„Trochu jsem doufal, že nižší účast by mi mohla trochu pomoci, ale to se nestalo a nezbývá než panu Bekovi gratulovat,“ řekl Ostrý. Záložní plán poté, co skončilo jeho funkční období ředitele v Českém rozhlase Brno, nemá. „Teď si dám dva týdny oddech a pak se uvidí, co bude dál. Musím přiznat, že poslední měsíce mě nadchly, po letech, kdy jsem nemohl veřejně projevovat svůj názor, jsem se najednou mohl vyjádřit k mnoha věcem a docela mě to chytilo,“ dodal s tím, že konkrétní plány pro vstup do politiky nemá, ale tato oblast by jej zajímala.

Ostrý tak připomněl svou nedávnou minulost, kdy zastával post ředitele Českého rozhlasu ve druhém největším městě. Dříve se chtěl v případě neúspěchu v Senátu na své původní místo vrátit. Proti jeho záměru se však postavil generální ředitel rozhlasu René Zavoral, který se rozhodl neprodloužit Ostrému mandát.

„Byl jsem připraven v červnu po pohovoru s Jaromírem Ostrým jej do ředitelské funkce rozhlasu Brno a Zlín navrhnout, nicméně situaci zkomplikoval fakt, že pan Ostrý v červenci oznámil kandidaturu do Senátu,“ uvedl dříve při zasedání Rady ČRo ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Podle odborníků se navíc jednalo o střet zájmů. „Politické preference pan ředitel najevo dal. A v tomto případě není soukromá osoba. Jeho kandidatura je podle mě v rozporu s veřejnoprávností. Veřejnoprávní znamená, že ředitel by neměl preferovat žádné hnutí nebo politickou stranu,“ řekla pro Echo24 novinářka a vedoucí katedry žurnalistiky na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Karlovy Univerzity Barbora Osvaldová.

Podobně hovořil i vedoucí Katedry mediálních studií Metropolitní univerzity v Praze Jan Jirák. „Domnívám se, že zvlášť lidé, kteří reprezentují média veřejné služby, by se neměli ucházet o politické funkce,“ řekl Jan Jirák pro Echo24 s tím, že je jedno, o jakou stranu nebo hnutí jde.

Ostrý se nicméně po kritice rozhodl, že se zpět po kandidatuře do médií nevrátí. „Já jsem ale nespadl z višně a vím, že v kodexu určitý střet zájmů může nastat. Proto jsem opustil všechny pozice, ve kterých jsem mohl rozhodovat. Zrušil jsem všechny pořady,“ uvedl Ostrý.

„Můj život v rozhlase se naplnil po okraj. Strávil jsem tam 45 let šťastného života. Mám mu co dát, ale rádio se posouvá dál a někam jinam,“ řekl ke svému rozhodnutí Jaroslav Ostrý.

Bek přesvědčivě vyhrál

Současný rektor brněnské univerzity svou výhru předpokládal. „I když nerad tipuji, dal jsem si takový vnitřní cíl zvítězit dvojnásobným rozdílem hlasů, těší mě, že se to podařilo,“ řekl Mikuláš Bek krátce po sečtení všech hlasů. Do horní komory chce přinést větší využití expertního zázemí odborných ústavů a univerzit. „Rád bych se zasadil o to, aby legislativní práce v Senátu byla co nejvíc opřená o data, fakta a analýzy, jak jsem zvyklý z univerzity,“ dodal. Vstoupit se chystá do klubu STAN.

Rektor Bek v Senátu nahradí bývalou ústavní soudkyni Elišku Wagnerovou (za Zelené), která už nekandidovala. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Kandidát ANO Ostrý: I když nevyhraji ve volbách, do rozhlasu se nevrátím

Kandidovat za ANO do Senátu a pak se vrátit do čela ČRo problém je, tvrdí právní analýza

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články