1 Komentář

Kdo může za Babiše? Antikomunisti?

KOMENTÁŘ

Témata: , ,

Zjitřenější politická situace volá po nějakém výkladu. A vskutku. Strhly se nám tu menší interpretační orgie. Hledají se kořenové příčiny, kdo za to může a čí je to zásluha, historické analogie, Tomio Okamura už stihl zjistit, že je současnou obdobou Karla Čapka, Andrej Babiš odhalil demokratické srdce komunistické strany, dá se předpokládat, že to je jenom začátek. Z prostředí akademické, progresivní, mladé či jaké levice opakovaně (třeba zde a zde ) zaznívá, že upadající stav české demokracie je především selháním… antikomunismu. Dokáže prý kritizovat Andreje Babiše jen proto, že se spojil s komunisty a opomíjí, že v zemi kvůli němu zavládne oligarchie řízená velkokapitalistou, která nebude nastolovat nějaká „autenticky levicová“ témata, ale místo toho hodlá strašit uprchlíky a posílat nezaměstnané na veřejné práce. No. Trochu bych nadšení levicových kolegů utlumil.

Tahle kritika vychází z představy, že odpor proti Babišovi se momentálně nachází v bodě nula, šéf ANO dosud nepředstavoval téma, stalo se to až teď a děje se to bezzubým způsobem, Babiš je kritizován výhradně jako partner komunistů. Hodně zvláštní optika. O oligarchickém srdci babišismu, obrovském střetu zájmů člověka v jeho čele a dalších souvislostech se přece během posledních čtyř let popsaly tuny papíru, mluvilo se o tom na demonstracích. Voliče mu to neodehnalo. Kritika Babišova oligarchismu tedy až dosud byla plus minus stejně účinná jako jeho kritika z antikomunistických pozic. O důvodech jednou asi někdo napíše zajímavou knihu, moje teze je, že se Babišovi povedlo apelovat na určitý mentální vzorec, snad ho i zosobňovat. Napojit se na nějaký proud myšlení nebo spíš cítění, které také (jistě ne výhradně a plně) vychází z tradice tuzemského komunismu a „reálného socialismu“, jak ho starší generace znaly. Ten byl přece také vrcholnou formou oligarchie s ekonomickou, politickou, mediální mocí koncentrovanou do rukou nemnohých v míře, o níž se Andreji Babišovi zatím ještě ani nezdálo. Také básnil o uzavřených hranicích a dokázal ten „sen“ taky efektivně naplnit. Fetišizoval práci, kterou pravidelně opěvovaly i školní děti, zavedl paragraf příživnictví a trestal podle něj. Pravověrný český komunista toho na babišismu najde hodně blízkého. Však taky ANO v posledních volbách uspělo kvůli schopnosti hnutí přebírat ve velkém hlasy levicovým stranám.

Žehrání na pomýlené antikomunisty patří v řadách progresivní levice k jakémusi folkloru. Vychází z pohádky o zlé antikomunistické dominanci, která se v tom prostředí často vypráví, je článkem víry. Aby aspoň jakž takž držela pohromadě, je potřeba si pojem „antikomunista“ definovat co nejvágněji a používat ho naprosto volně (asi jako dříve pojem neoliberál nebo dnes z druhé strany termín neomarxista). Ale to je na jinou, delší úvahu. Smutně zábavné je, že boj proti antikomunismu si akademická levice vetkla na prapor v době, kdy se – před volbami – 2013 uvažovalo o vládní koalici ČSSD a KSČM, zasazovali se o ni stoupenci tzv. progresivního křídla sociální demokracie. Tehdejší záměry došly naplnění až teď, pravda, v poněkud jiném aranžmá než si jejich proponenti představovali. Možná by si místo afektovaného ukazování prstem a ujímání se distribuce viny měli připomenout starou pravdu – dej si pozor na to, co si přeješ, mohlo by se ti to jednou vyplnit.

Z nového čísla Podzim populistů. Blíží se předčasné volby do rakouského parlamentu

Echo týdne: Drak, babička a televize ● Komentář: Co znamená vypuštění strnada ● Recenze: Zachovej nám...? ● Rozhovor: Tarantinovo rekviem za Hollywood

V nerovném zápase s kultem lidstva Za úsilím převychovat společnost se skrývá agrese
V Číně už se Velký bratr stal skutečností O Orwellovi v praxi s expertem na Čínu Erpingem Zhangem

/
komentátor

Žije v Praze, poprvé publikoval v Kritické příloze Revolver Revue, pracoval v Lidových novinách, české sekci BBC, časopise Týden, opět v Lidových novinách, nyní v Echo24.cz. Od roku 1990 je příležitostným DJ na pražském Rádiu 1. V roce 2010 měl premiéru film Pouta podle jeho scénáře, na podzim 2013 vyšla jeho prozaická prvotina Mondschein, jeho druhou realizovanou předlohou by se letos na podzim měl stát snímek Místa.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.