1 Zesnulý nobelista

Francouzský pár v Číně vzdal hold disidentovi. Už týden jsou nezvěstní

NOVÉ

Témata: ,

Francouzská výtvarnice a její manžel, kteří odjeli do Číny vzdát svým dílem hold zesnulému disidentovi a nositeli Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poovi, jsou již týden nezvěstní. S odvoláním na přátele manželského páru to uvedl zpravodajský server BBC.

Marine Brossardová a Chu Ťia-min vytvořili ve městě Šen-čen na jihu Číny 15. prosince nástěnnou malbu, na níž byla ústředním motivem prázdná modrá židle uprostřed místnosti ohraničené červenými mřížemi.

Malba, zdobící vchod na veřejnou výstavu, očividně odkazovala na skutečnost, že Liou Siao-po se v roce 2010 nemohl zúčastnit slavnostního předávání Nobelových cen v Oslu, protože byl v té době ve vězeňské cele. Od roku 2009 si totiž odpykával jedenáctiletý trest za podvracení státní moci. Židle na ceremoniálu v Oslu určená pro Lioua zůstala symbolicky prázdná.

Čínská policie nástěnnou malbu umělců z Francie zakryla a policisté v civilu Brossardovou a jejího muže odvedli, napsala hongkongská média. Novináři a přátelé výtvarníků od té doby nebyli schopni se s dotyčnými spojit.

Brossardová je francouzská občanka, jaké občanství má Chu, není známo. Pár žije ve francouzském městě Lyon a do jižní Číny jel zúčastnit se výstavy městské architektury.

Čínský básník Jie Tu, který se také vydal do Šen-čenu na výstavu, řekl, že krátce s Chuem mluvil, když zhlédl jeho poctu zesnulému nobelistovi. „Byl jsem v šoku. Nikdy by mě nenapadlo, že spatřím veřejnou připomínku Lioua v Číně,“ prohlásil.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: „Žiju jako rostlina, ležím jako mrtvola,“ píše střežená vdova po čínském disidentovi


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.