V Rusku vzpomínali na protesty proti okupaci 1968, tři lidé skončili na policejní stanici

výročí protestů

V Rusku vzpomínali na protesty proti okupaci 1968, tři lidé skončili na policejní staniciAKTUALIZOVÁNO
Moskva Foto:

Foto: Shuttterstock

2
Domov
Sdílet:

Policie na Rudém náměstí v Moskvě krátce zadržela tři účastníky dnešní vzpomínkové akce na 50 let starý protest takzvaných osmi statečných proti invazi do Československa v srpnu 1968. Informoval o tom ruský portál OVD-Info. Podle tohoto serveru se manifestace zúčastnilo asi 50 lidí, ruský opoziční list Novaja gazeta udával asi 30 účastníků. Šéf zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák dnešní zásah ruské policie proti demonstrantům kritizoval. V Moskvě byl v sobotu zadržen také opoziční předák Alexej Navalnyj, důvodem jsou podle jeho advokátky lednové protesty proti Putinovi.

Česká diplomacie je v kontaktu s trojicí demonstrantů, podle ní jim hrozí pokuta do výše zhruba 10 000 korun. Irena Valentová z ministerstva zahraničí uvedla, že všichni tři demonstranti byli zadrženi, předvedeni na policejní stanici a po provedení administrativních úkonů propuštěni. Česká ambasáda v Moskvě s nimi zůstává v kontaktu. Podle Valentové mohou dostat pokutu do výše zhruba 10 000 korun.

Šéf zahraničního odboru Pražského hradu Jindrák řekl, že ruské úřady vznesly proti trojici obvinění z přestupku účasti na nepovolené demonstraci. Podle jeho informací je za takový přestupek maximální pokuta 30 000 rublů (9900 korun), zadrženým by ale měla hrozit pokuta do 10 000 rublů.

Mezi zadrženými byli aktivista za lidská práva Sergej Šarov-Delone, synovec básníka a účastníka protestu v roce 1968 Vadima Deloneho, liberální politik Leonid Gozman a Anna Krasovická, vnučka další účastnice 50 let staré demonstrace Natalje Gorbaněvské.

Gozman s Šarovem-Delonem skončili na policejní stanici poté, co se pokusili rozvinout transparent Za vaši a naši svobodu. Právě toto heslo použilo 25. srpna 1968 osm demonstrantů protestujících proti vojenskému zásahu Varšavské smlouvy v Československu.

Krasovickou pak policie zadržela s nápisem, kterým žádala svobodu pro ukrajinského režiséra Oleha Sencova. Krasovická po svém propuštění na facebooku napsala, že tento transparent byl důvodem jejího zadržení. Sencov, který je hlasitým odpůrcem ruské anexe ukrajinského autonomního poloostrova Krym, si v ruské věznici odpykává dvacetiletý trest za terorismus. Režisér obvinění odmítá a označuje je za vykonstruovaná.

Policie v Moskvě dnes zadržela ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Na twitteru to oznámila Navalného mluvčí Kira Jarmyšová s tím, že důvodem je očividně lednová demonstrace proti prezidentovi Vladimiru Putinovi. Podle Jarmyšové zůstane Navalnyj ve vazbě zřejmě do pondělí, na kdy je plánováno soudní jednání. Zadržení Navalného potvrdila i jeho advokátka Olga Michajlovová, která ho podle rozhlasové stanice Echo Moskvy dosud nemohla navštívit.

Na dnešní moskevské události reagovali také čeští představitelé. Kromě Rudolfa Jindráka, který na twitteru zkritizoval zásah policie a uvedl, že všichni zadržení jsou v pořádku, se k zatýkání vyjádřil i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Chování ruských úřadů je skandální a dokazuje, že se za 50 let příliš nezměnily. Putinovský režim není demokratický. Vláda ČR musí vyzvat tamní úřady, aby neprodleně propustila dnes zadržené demonstranty na Rudém náměstí. Před 50 lety jsme to neudělali. Dnes je to naše povinnost,“ uvedl v tiskovém prohlášení předseda TOP 09.

Tomáš Zdechovský zatčení odsoudil. „Odsuzuji dnešní zatčení tří demonstrantů připomínajících okupaci Československa na Rudém náměstí. Je vidět, že v Rusku slova demokracie a svoboda jsou stále sprostá i po 50 letech,“ napsal europoslanec.

„Několik desítek lidí si dnes v Moskvě připomnělo, že před 50 lety osm jejich odvážných spoluobčanů protestovalo proti sovětské invazi do Československa. Výsledkem jsou tři zatčení. Rusko se za půl století neposunulo nikam. Zůstává zemí, která se bojí vlastních lidí,“ okomentoval situaci v Rusku na twitteru kandidát do Senátu a bývalý prezidentský kandidát Marek Hilšer.

Web OVD-Info napsal, že shromáždění nebylo povolené kvůli hudebnímu festivalu, který se na Rudém náměstí koná od pátku do neděle 2. září. Uvedl také, že trojice se provinila proti pravidlům pořádání veřejných akcí. Server Aktuálně.cz uvedl, že zadrženým hrozí pokuta až 20.000 rublů (až 6500 korun).

Na Rudé náměstí přišel také účastník původního protestu Pavel Litvinov, policie ho podle Aktuálně.cz ihned legitimovala. Litvinov je spolu s Viktorem Fajnbergem a Taťjanou Bajevovou posledním žijícím účastníkem protestu ze srpna 1968. Trojice letos v červnu v Praze z rukou tehdejšího ministra zahraničních věcí Martina Stropnického převzala za celou osmičku statečných cenu Gratias agit za šíření dobrého jména Česka v zahraničí.

Demonstranti z Rudého náměstí z roku 1968 byli odsouzeni k vězení nebo k pobytu v psychiatrické léčebně, řada z nich později ze Sovětského svazu emigrovala. Jejich statečný čin si v sobotu v Praze na Václavském náměstí připomnělo několik desítek lidí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Rusko nerozmístí ve vesmíru zbraně jako první, zní z Moskvy

Srpen 1968 byl invaze a okupace, usnesla se Sněmovna. Zdrželo se 11 poslanců

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články