Šerpa Kami Rita dorovnal rekord v počtu výstupů na Everest. V květnu vyrazí znovu

Šerpa Kami Rita dorovnal rekord v počtu výstupů na Everest. V květnu vyrazí znovuNOVÉ
Panorama

NEJVYŠŠÍ HORA SVĚTA

zd

Nepálský šerpa Kami Rita je odhodlaný pokořit rekord v počtu výstupů na nejvyšší horu světa, který drží jeho předchůdci. A nejen to, je rozhodnutý jít ještě dál. Čtyřicetiosmiletý průvodce už vyrovnal současný rekord 21 výstupů, který drží spolu se svými dvěma bývalými kolegy, ale to je podle něj na zápis do historie málo.

„Vyrazím na další výstup, abych se zapsal do historie, abych v celé komunitě šerpů a moji vlasti vzbudil hrdost,“ vysvětlil pro agenturu Efe Kami Rita, proč se jako jeho dva kolegové, kteří dosáhli stejného počtu výstupů, neodebral do důchodu.

Cizinci toužící vystoupat na nejvyšší horu světa se většinou spoléhají na pomoc zkušených průvodců, jako je právě Kami Rita. Jsou placeni, aby připravili a naplánovali cestu, upevňovali lana či nesli nezbytné vybavení.

Tento „horolezec“, který pracuje pro americkou společnost organizující expedice na Everest, vystoupil na vrchol poprvé v roce 1994 a naposledy v květnu minulého roku. „Pokud nenastanou nějaké komplikace, k finální fázi výstupu se dostanu 29. května,“ předpovídá Kami Rita dobu, kdy ustanoví nový rekord.

„Ve výstupech na Everest budu pokračovat, i když nový rekord vytvořím,“ dodává Kami Rita, který je podle svých slov odhodlán dosáhnout vrcholu alespoň pětadvacetkrát.


Čtěte dále: Tým horolezců zachránil Francouzku ze zabijácké hory Nanga Parbat

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články