1 Robotizace hmyzí říše

Walmart zažádal o patent na robovčely. Chce kompenzovat úbytek opylovačů

, NOVÉ

Témata: , ,

Walmart vyrazil do boje proti úbytku včel. Největší maloobchodní řetězec na světě si na začátku března zažádal o patentování robotické včely, které by měly zastat práci svých živých protějšků. Dramatický úbytek včel a jiného hmyzu starajícího se o opylování rostlin se totiž negativně projevuje na snížené úrodě plodin.

Sever USAToday.com s odkazem na údaje u patentu píše, že se má jednat o malý bezpilotní dron, jenž by byl naprogramován tak, aby doletěl k rostlině, nabral pyl a ten následně odnesl na jinou rostlinu. Fakticky by tak simuloval proces opylování a tím přispěl ke zvýšení úrody. Součástí patentu je i druhý „doprovodný“ dron, jenž by kontroloval, zdali celá operace proběhla úspěšně. Americký patentový úřad zatím udělení ochranné známky pro vynález neschválil.

V Číně pyl nanáší štětcem

Úbytek opylovačů v současnosti představuje jednu z největších hrozeb v zemědělském sektoru. Zatímco plodinám jako rýže, pšenice nebo kukuřice stačí k přenesení pylu vítr, ovoce, ořechy a některé druhy zeleniny jsou na aktivitě hmyzu závislé.

S nedostatkem opylovačů se lidé potýkají porůznu. V některých zemích se sesbíraný pyl rozptyluje pomocí práškovacích letadel nebo sprejem. V Číně pak zemědělci samčí rostlinné buňky nanášejí na rostliny pomocí štětečků.

Nepřítelem je hlavně řepka

S nápadem na robotizaci včel poprvé přišli vědci z Harvardské univerzity. V roce 2017 malý „včelí“ dron představili i vědci z Japonska. Hlavními překážkami pro masovou aplikaci robotích včel jsou nízká efektivita a vysoká výrobní cena.

Příčinou poklesu počtu včel jsou podle odborníků především pesticidy, které zemědělci používají k hubení nechtěných rostlinných a živočišných škůdců. Při sběru pylu a nektaru však pesticidové chemikálie naberou i včely. Brzy poté zemřou v křečích. Obzvláště oblíbenou mají včely řepku olejku. I ji ale zemědělci pesticidy pravidelně ošetřují.

Čtěte také: Včely umírají v lánech řepky. Pěstitelé jim míchají smrtící koktejl

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.