Rozzlobená opozice, Kroupa opustil radu vlády. Zmocněnkyní pro lidská práva jmenována Válková

Nová funkce pro Válkovou

Rozzlobená opozice, Kroupa opustil radu vlády. Zmocněnkyní pro lidská práva jmenována VálkováNOVÉ
Helena Válková Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Poslankyně a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) je novou vládní zmocněnkyní pro lidská práva. Na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) ji v pondělí jmenovala vláda. Válková novinářům řekla, že ve Sněmovně zůstane. V nové funkci se chce soustředit především na ohrožené děti, seniory a sociálně či zdravotně znevýhodněné lidi. Opoziční politici jmenování Válkové kritizují.

Pozici vládního zmocněnce loni v červnu obnovil první Babišův kabinet. Do funkce pak jmenoval tehdejší náměstkyni úřadu vlády pro lidská práva Martinu Štěpánkovou. Ke konci března z pozice odešla. Post zmocněnce měly už dřívější vlády. Poprvé vznikl v roce 1998. Před Válkovou úřad zastávalo pět mužů a dvě ženy. Některé kabinety pak měly ministryni či ministra pro lidská práva.

Kabinet se otázkou jmenování Válkové měl zabývat už před týdnem, na návrh vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) ale bod odložil. Hamáček chtěl od přizvané Válkové slyšet, jak plánuje skloubit výkon zmocněnkyně a poslaneckého mandátu. Válková je předsedkyní petičního výboru Sněmovny. Před dvěma týdny řekla, že to považuje za výhodu, protože se díky tomu zabývá podobnou problematikou.

Válková se chce soustředit i na opatrovnická řízení a přiměřenost délky soudních řízení. „Zajímá mě i téma rovnosti žen a mužů, zejména problematika domácího násilí a jeho prevence. Zaměřím se také na podporu národnostních menšin, například v podobě rozvoje česko-německých a česko-polských škol,“ uvedla.

„Vládu lidská práva nezajímají,“ kritizuje volbu Válkové opozice

Jmenování Válkové do čela vládní rady pro lidská práva se stalo terčem kritiky opozice. Podle senátora a místopředsedy TOP 09 Tomáše Czernina tím vláda „jasně říká, že jí lidská práva nezajímají“. „Stačí si vzpomenout na výroky paní Válkové ještě ve funkci ministryně, když prohlásila, že v ‚protektorátu se toho zas tolik nedělo‘,“ sdělil Czernin a dodal, že je paradoxní, když do rady pro lidská práva nastupuje bývalá členka KSČ Válková, zatímco na odchodu je bývalý signatář Charty 77 Daniel Kroupa. Ten byl dosud členem vládní rady pro lidská právy, ale právě na protest proti jmenování Válkové dříve oznámil, že radu opustí.

Signatář Charty 77 uvedl, že zmocněncem bývaly osobnosti, které v minulosti vystupovaly proti komunistickému režimu či se lidským právům věnovaly. Válkovou označil za normalizační komunistku, z níž se nyní stala "obhájkyně neobhajitelného". Bývalá šéfka resortu spravedlnosti patří k zastáncům premiéra Andreje Babiše (ANO), který je stíhaný v kauze dotací pro farmu Čapí hnízdo.

Válková dnes řekla, že ji Kroupova rezignace mrzí. "Je to jeho svobodné rozhodnutí," uvedla. Podle ní s ní má Kroupa "očividně nějaký osobní problém". Dodala, že se lidským právům věnuje dlouhodobě a podílela se na zákonech, třeba na ochranu obětí trestných činů.

Podobně jako Czernin vidí Válkovou v čele vládní rady pro lidská práva i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Není nejlepší volbou, aby zmocněnkyní pro lidská práva byla žena, která řekla, že ‚Čechům se za nacistické okupace zase tolik nedělo‘, připomněl výrok bývalé ministryně spravedlnosti nynější europoslanec.

Kvůli jmenování Válkové coby zmocněnkyně pro lidská práva si do ČSSD a jejího předsedy Jana Hamáčka rýpl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. „Další vítězství tvrdého vyjednavače J. Hamáčka nad A. Babišem. Jmenování H. Válkové vládní zmocněnkyní pro lidská práva blokoval celých sedm dní,“ napsal na svém twitterovém účtu Stanjura.

Pochybnosti vzbuzuje jmenování i u některých členů rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Důvodem je to, že nehlasovala pro vydání poslance SPD Miloslava Roznera k trestnímu stíhání kvůli jeho výrokům o bývalém romském táboře v Letech u Písku. "Vrhá to pochybnost na to, jak bude agendu (Romů) obhajovat," řekla členka rady Edita Stejskalové serveru Romea.cz. Podle ní by bylo vhodnější, kdyby zmocněnec neměl vazbu na politickou stranu.

Podle Institutu pro sociální inkluzi má Babiš jistotu, že ho "jemu oddaná" Válková nebude za cokoliv kritizovat. "Z mého pohledu paní Válková rozhodně není osobou, která by se profilovala v oblasti lidských práv a která by měla autoritu," uvedl šéf institutu a někdejší ředitel vládní agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. Míní, že Babišova vláda odsunula lidskoprávní agendu na "druhou kolej".

Válková vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a na univerzitě v Trnavě získala profesorský titul. Poslankyní je od října 2013, vykonává také funkci rektorky Vysoké školy podnikání a práva v Praze. Od ledna 2014 do března 2015 byla ministryní spravedlnosti ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD).

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Hamáček zarazil jmenování Válkové do rady pro lidská práva

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články