Zvrhlý návrh. Britové odmítli ruský návrh vyšetřovat kauzu Skripal společně

kauza novičok

Zvrhlý návrh. Britové odmítli ruský návrh vyšetřovat kauzu Skripal společněAKTUALIZOVÁNO
Sergej Skripal Foto:

FOTO: Printscreen/Twitter/@4bitNEWS

1
Svět
Sdílet:

Britská delegace na zvláštní schůzi Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu označila za zvrhlý návrh Ruska na společné britsko-ruské vyšetřování útoku v anglickém Salisbury. Podle britské delegace jde o snahu o odvedení pozornosti. Mimořádnou schůzi rady v Haagu iniciovala Moskva, která důrazně popírá obvinění od britské vlády, že za útok je odpovědné Rusko, a domáhá se účasti na vyšetřování.

Britská delegace označila návrh na společné britsko-ruské vyšetřování útoku v anglickém Salisbury za zvrhlý. „Jde o taktiku odvádění pozornosti a jenom o další dezinformaci určenou k vyhýbání se otázkám, na které ruské úřady musejí odpovědět,“ uvedla britská delegace.

Ruský návrh podle agentury Reuters podpořilo jen pět zemí – Alžírsko, Ázerbájdžán, Čína, Írán a Súdán. Proti jich bylo 15 a zbylých 17 se hlasování zdrželo. Česko v současnosti ve výkonné radě OPCW zastoupeno není.

Podle ruského zástupce v OPCW Alexandra Šulgina Rusko svůj návrh předložilo spolu s Íránem a Čínou. Ruský delegát západní státy obvinil, že se dnes usilovně snažily jednání výkonné rady zmařit. „Západ nestojí o reálné vyšetření případu Skripalových, protože se bojí, že se bude muset zodpovídat za pomluvu,“ citovala Šulgina agentura TASS. Západní státy se prý na zasedání „snížily k pomlouvačným útokům, na které muselo Rusko tvrdě odpovědět“.

Před měsícem někdo v Salisbury nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok otrávil Skripala a jeho dceru. Londýn je přesvědčen, že za útokem je Rusko, což Moskva odmítá.

Kvůli kauze se dnes v Haagu sešli za zavřenými dveřmi diplomaté z 41 zemí (včetně Británie a Ruska) zastoupených ve výkonné radě OPCW. Výsledky zkoumání vzorků látky použité k útoku očekává OPWC příští týden. Závěry z těchto testů prováděných v laboratořích několika zemí pak organizace předá Británii, která slíbila, že je dá k dispozici dalším zemím.

Skripal a jeho dcera Julija byli 4. března nalezeni v jihoanglickém Salisbury v bezvědomí na veřejné lavičce. Británie tvrdí, že oba byli otráveni nervově parakytickou látkou novičok, která byla vyvinuta v Rusku, respektive v někdejším Sovětském svazu. Skripal byl v minulosti příslušníkem ruské vojenské rozvědky, později však začal spolupracovat s britskou tajnou službou.

Čtěte také: Ruský velvyslanec v Praze: Česko jsme nikdy neobvinili, jen jsme konstatovali fakta

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články