Exprimátor Vokřál dostane od Rakouska vyznamenání za akce smíření

Vyznamenání pro Vokřála

Exprimátor Vokřál dostane od Rakouska vyznamenání za akce smířeníNové
Petr Vokřál Foto:

Foto: facebook ANO

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Bývalý brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) dostane Velké zlaté čestné vyznamenání za zásluhy o Rakouskou republiku. Rozhodl o tom rakouský prezident Alexander van der Bellen. V tiskové zprávě to uvedla Vokřálova bývalá asistentka Zuzana Nečasová. Podle ní Vokřál dostane uznání za zásluhy o vztahy mezi Českou republikou a Rakouskem a za historické smíření s vyhnanci z Brna po konci druhé světové války v roce 1945. Brno vyjádřilo lítost nad tehdejším odsunem německy hovořícího obyvatelstva a pořádá Pouť smíření jako připomínku obětí.

Vokřál převezme vyznamenání v Praze z rukou rakouského velvyslance Alexandera Grubmayera. Vokřál se jako brněnský primátor v roce 2015 při 70. výročí vyhnání chopil iniciativy českých studentů a aktivistů, kteří už několik let organizovali pamětní pochody k Brněnskému pochodu smrti ze 30. května 1945. Šli od Mendelova náměstí u augustiánského kláštera v Brně do asi 30 kilometrů vzdálených Pohořelic v blízkosti rakouských hranic.

Město také pozvalo vyhnance a jejich potomky k symbolickému pochodu smíření v opačném směru, tedy z Pohořelic do Brna. V letech 2016, 2017 a 2018 se uskutečnily pamětní akce, kterých se Vokřál vždy účastnil a obrátil se na účastníky v českém a německém jazyce. Vokřál už za stejné zásluhy dostal v roce 2016 Velký kříž Spolkové republiky Německo.

Čtěte také: Francie smeká před Čechy, umí nejlepší vepřové. Vyhráli v Lyonu a teď je čeká kuchařská olympiáda

Brněnské zastupitelstvo schválilo v květnu 2015 Deklaraci smíření a společné budoucnosti, ve které vyjádřilo lítost nad divokým odsunem německy mluvícího obyvatelstva. Divoký odsun, který se odehrál 30. a 31. května 1945, dosud vzbuzuje dohady a polemiky o příčinách a průběhu události. Prakticky během jedné noci muselo z Brna odejít na 19 500 Němců. Při pochodu směrem do Rakouska, který se někdy kontroverzně nazývá brněnský pochod smrti, zahynulo nejméně 1700 lidí. Podle sudetoněmeckých historiků bylo obětí 5000 až 10 000. Mnozí podlehli nemocem a vyčerpání, další se stali obětí násilí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články