Němci se třesou před vraždícím zahradním architektem. Před svou smrtí nastražil bomby

Němci se třesou před vraždícím zahradním architektem. Před svou smrtí nastražil bombyNOVÉ
Svět

Domácí bomba

Echo24

Německá policie ve středu vyzvala, aby se jí přihlásili lidé, kteří znali 59letého zahradního architekta Bernharda Graumanna. Ten byl nalezen minulý pátek mrtvý a policisté se domnívají, že před smrtí nastražil ve svém okolí výbušná zařízení. Jejich exploze již zabila jednoho člověka a dva další zranila, informovala agentura DPA. Šest desítek lidí se už policii ozvalo v obavě, že by mohli být další obětí zahradníkovy pomsty.

Policii by se měli přihlásit především lidé, kteří se zesnulým Graumannem z městečka Mehlingen poblíž Kaiserslauternu měli v minulosti nějaký konflikt. Nástražné výbušné zařízení, které podle policistů vyrobil zřejmě Graumann, totiž již v okolních obcích zabilo 64letého lékaře a zranilo 37letou ženu a její dítě. S lékařem i ženou měl zahradní architekt v minulosti neshody.

Zatímco lékaře zabil balíček s výbušninou nastražený u vchodových dveří jeho praxe v Enkenbachu-Alsenbornu, ženu a její čtyřletou dceru zranil výbuch dřevěného polena, které hodila do krbu ve svém domě v nedalekém Otterbergu. Podle policie byla v polenu ukryta výbušná látka. Dítě i jeho matka jsou v nemocnici, nejsou ale v ohrožení života.

Ve středu policisté ze spolkové země Porýní-Falc našli další polínko s výbušnou směsí nastražené na hromadě dřeva u domu v obci Fischbach nedaleko Graumannova bydliště. Žena, která v domě bydlí, je v současnosti ve Spojených státech, a zřejmě si tak zachránila život, nebo se přinejmenším vyhnula zranění. Podle policie i v tomto případě mezi majitelkou nemovitosti a Graumannem existovalo „obchodní spojení poznamenané konflikty“.

Vyšetřovatelé se obávají, že by se obětí pomsty zesnulého zahradního architekta mohli stát i další lidé, proto jeho známé i obchodní partnery vyzvali k opatrnosti. „Zabýváme se i tím, zda neměl muž nějaké pomocníky,“ uvedla mluvčí policie. Při prohlídce Graumannovy nemovitosti našli policisté množství střelného prachu a další věci, jejichž držení upravuje německý zákon o výbušninách.

Příčina smrti zahradního architekta z Mehlingenu je zatím nejasná. Cizí zavinění policie nepovažuje za pravděpodobné. Informace některých médií o tom, že muž spáchal sebevraždu požitím jedu, policie nepotvrdila.

Podle německých médií byl Graumann členem společnosti, která se zabývala středověkem a jeho přibližováním současnému publiku. Často údajně ve snaze ukázat lidem, jak fungovaly staré střelné zbraně, používal střelný prach.

Čtěte také: Drama na letišti. Maskovaní muži přepadli transport s penězi a postřelili ostrahu. Nyní jsou na útěku