Kotleba jednoznačným vítězem slovenských eurovoleb. Alespoň ve cvičném hlasování studentů

volby do EP

Kotleba jednoznačným vítězem slovenských eurovoleb. Alespoň ve cvičném hlasování studentůNOVÉ
Studenské volby do EP Foto:

Reprofoto: Študentské volby

Svět

Echo24

Kdyby o nových slovenských europoslancích rozhodovali studenti tamějších škol, vyhráli by s několikaprocentním náskokem kotlebovci. Cvičné volby, do nichž se zapojilo 204 středních škol a 2 vysoké, ovládla Lidová strana Naše Slovensko kontroverzního politika Mariana Kotleby (LSNS). Získala 15,8 procent hlasů. Jen asi 12,5 procent obdržela stávající koalice, třetí pak skončil subjekt Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti.

Akci zorganizovalo slovenské Sdružení pro školáky a výsledky následně publikovalo na webu Študentské volby.sk. Svůj hlas mohli odevzdávat studenti starší 15 let, kteří ještě nedosáhli plnoletosti. Slovenská média překvapila poměrně vysoká účast – ta přesáhla 40 procent, studenti odevzdali na 10 tisíc hlasů. 

Studenské volby do EP
Studenské volby do EP Foto:

Reprofoto: Študentské volby

Mladí by do Evropského parlamentu vynesli kromě vítězných kotlebovců ještě současnou koalici premiéra Petera Pellegriniho (SMER-SD, SaS, OĽaNO, SNS, LS-NS, SME RODINA, MOST-HÍD, SIEŤ). Důvod, proč se studenti přiklonili v prvé řadě k nacionalistické straně, experti vidí v touze vyjádřit vzdor, která patří k mladé generaci. Současně však upozorňují, že volba extrému ničeho nedocílí, krajně pravicové strany jsou v Bruselu podle nich už nyní izolované „Když někdo volí z recese extremistickou stranu, její poslanec nebude v Evropském parlamentu hrát žádnou významnou roli. Jeho vliv bude minimální až nulový,“ sdělil serveru Aktuality.sk Dionýz Hochel, šéf kanceláře Evropského parlamentu v Bratislavě.

Výsledky studentských voleb rovněž odhalily, že zatímco u gymnazistů vyhrávaly spíše liberální subjekty jako Progresivní Slovensko nebo Spolu, kotlebovci dominovali u odborných středních škol. LSNS měla převahu také v krajích mimo Bratislavu, v hlavním městě by zase vítězství braly liberální strany. 

Podle údajů Barometru se k volbám do Evropského parlamentu chystá asi 20 procent Slováků. 

Studenské volby do EP
Studenské volby do EP Foto:

Reprofoto: Študentské volby

Čtěte také: Soud: Kotlebova LSNS může fungovat dá. Kiska vyzval k poražení extremismu ve volbách

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.