3 volby do EP

Kotleba jednoznačným vítězem slovenských eurovoleb. Alespoň ve cvičném hlasování studentů

, NOVÉ

Témata: , , ,

Kdyby o nových slovenských europoslancích rozhodovali studenti tamějších škol, vyhráli by s několikaprocentním náskokem kotlebovci. Cvičné volby, do nichž se zapojilo 204 středních škol a 2 vysoké, ovládla Lidová strana Naše Slovensko kontroverzního politika Mariana Kotleby (LSNS). Získala 15,8 procent hlasů. Jen asi 12,5 procent obdržela stávající koalice, třetí pak skončil subjekt Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti.

Akci zorganizovalo slovenské Sdružení pro školáky a výsledky následně publikovalo na webu Študentské volby.sk. Svůj hlas mohli odevzdávat studenti starší 15 let, kteří ještě nedosáhli plnoletosti. Slovenská média překvapila poměrně vysoká účast – ta přesáhla 40 procent, studenti odevzdali na 10 tisíc hlasů. 

Mladí by do Evropského parlamentu vynesli kromě vítězných kotlebovců ještě současnou koalici premiéra Petera Pellegriniho (SMER-SD, SaS, OĽaNO, SNS, LS-NS, SME RODINA, MOST-HÍD, SIEŤ). Důvod, proč se studenti přiklonili v prvé řadě k nacionalistické straně, experti vidí v touze vyjádřit vzdor, která patří k mladé generaci. Současně však upozorňují, že volba extrému ničeho nedocílí, krajně pravicové strany jsou v Bruselu podle nich už nyní izolované „Když někdo volí z recese extremistickou stranu, její poslanec nebude v Evropském parlamentu hrát žádnou významnou roli. Jeho vliv bude minimální až nulový,“ sdělil serveru Aktuality.sk Dionýz Hochel, šéf kanceláře Evropského parlamentu v Bratislavě.

Výsledky studentských voleb rovněž odhalily, že zatímco u gymnazistů vyhrávaly spíše liberální subjekty jako Progresivní Slovensko nebo Spolu, kotlebovci dominovali u odborných středních škol. LSNS měla převahu také v krajích mimo Bratislavu, v hlavním městě by zase vítězství braly liberální strany. 

Podle údajů Barometru se k volbám do Evropského parlamentu chystá asi 20 procent Slováků. 

Čtěte také: Soud: Kotlebova LSNS může fungovat dá. Kiska vyzval k poražení extremismu ve volbách

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.