2 Výročí vzniku VONS

Uhl, Havel, Bednářová, Benda a další. Před 40 lety vznikl VONS

NOVÉ

Témata: ,

Před 40 lety se sedmnáct představitelů tehdejšího disentu rozhodlo ustavit Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). 27. dubna téhož roku se skupina disidentů sešla v bytě manželů Václava a Kamily Bendových a sepsala prohlášení. Úkolem nezávislé instituce bylo v duchu charty sledovat případy osob, které byly v komunistickém Československu trestně stíhány nebo vězněny za projevy svého přesvědčení, nebo které se staly oběťmi policejní či justiční svévole.

„V duchu poslání Charty 77 a v souladu s její snahou podporovat vznikání užších pracovních společenství, zaměřených k jejím dílčím úkolům, rozhodli jsme se – po několika měsících předběžné práce – ustavit Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných,“ stojí na začátku prohlášení 17 členů VONS.

Na přípravě vzniku VONS se podíleli opoziční aktivisté Petr Uhl, Václav Havel, Otka Bednářová, Václav Benda a další. Členové výboru pomáhali postiženým se zajišťováním právního zastoupení a zprostředkováním finanční, morální či materiální pomoci. V roce 1979 se VONS stal členem Mezinárodní federace pro lidská práva (FIDH).

Výbor o svých zjištěních vydával takzvaná „Sdělení“, která zasílal československým úředním orgánům a i za hranice státu. Tam je zveřejňovaly rozhlasové stanice jako Rádio Svobodná Evropa, Hlas Ameriky či BBC, a prostřednictvím nich se tak zprávy dostávaly zpět do Československa. Převážná část sdělení, kterých VONS vydal přes tisíc, byla uveřejněna v samizdatovém časopise Informace o Chartě 77.

Členové VONS sami museli za svou činnost čelit perzekuci komunistických úřadů. V roce 1979 bylo šest jeho členů (Petr Uhl, Václav Benda, Václav Havel, Jiří Dienstbier, Otka Bednářová a Dana Němcová) odsouzeno za své aktivity ve výboru k trestům od dvou do pěti let vězení. Vězněni byli i další členové výboru.

Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných působil dále po pádu komunistického režimu, kdy se zabýval například novelizací trestního řádu či přípravou generální amnestie a rehabilitačních zákonů. Snažil se také o očištění justice, to se však setkalo s minimálním úspěchem. Na setkání 3. července 1996 se členové VONS rozhodli o pozastavení činnosti výboru na dobu neurčitou.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.