1

Výstavbu bytů urychlí rázné omezení byrokracie

Je to bohužel drsná pravda, v Belgii trvá povolovací proces developerského projektu šest měsíců, v České republice 14krát déle, sedm let! Vyplývá to z nedávno zveřejněné Analýzy trhu rezidentního bydlení v Praze Centra ekonomických a tržních analýz (CETA). Kritická je především situace v metropoli, kde trvale klesající bytová výstavba žene její cenu strmě vzhůru a metr čtvereční v novém bytě stojí v průměru již přes 94 000 Kč. Tím pak logicky klesá dostupnost vlastnického bydlení pro široké vrstvy obyvatel.

Studie CETA rovněž vyvrací názor, že za drahé byty v metropoli může sdílené ubytování s platformy Airbnb, které zajišťuje krátkodobé ubytování a tyto byty pak schází v nabídce pro dlouhodobé bydlení. Čísla jsou jasná, V Praze se nachází zhruba 600 000 bytů, a na platformě Airbnb proběhlo zprostředkování sdílení ubytování na 14 700 různých místech. Nabízených celých bytů ke sdílení v Praze, tedy těch, které tzv. zabírají místo trvalým obyvatelům, jsou pouze necelá dvě procenta bytového fondu v hlavním městě. Airbnb proto není viníkem nedostatku bytů v hlavním městě.

Tím jsou hlavně špatné právní normy, které jsou velkou překážkou nové bytové výstavbě a ty je třeba změnit. Urychlení výstavby v Praze by pomohl i nový územní plán, který by byl velkorysý k novým stavebním projektům. Nutná bude i změna stavebního zákona, který je také brzdou pro zahajování nových staveb a stavitele deptá tím, že po nich vyžaduje desítky razítek. V každém případě je třeba snížit obrovskou byrokracii, která je brzdou stavebnictví.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.