Piráti navrhují zavést odvolatelnost prezidenta v referendu

Referendum o odvolání prezidenta?

Piráti navrhují zavést odvolatelnost prezidenta v referenduNOVÉ
Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Podle návrhu Pirátů by mělo být referendum, jehož zavedení chtějí prosadit, dvojího typu. V běžném referendu, ve kterém by se mělo rozhodovat o otázkách každodenního života či o odvolání prezidenta, by bylo potřeba k jeho vyhlášení 100 až 250 tisíc podpisů a stvrdit by ho musela nadpoloviční většina hlasů. Ústavní referendum by mělo být platné za souhlasu 60% hlasujících. Piráti to uvedli v tiskové zprávě.

Piráti již o zavedení referenda jednali se zástupci ANO, SPD a KSČM minulý týden. Tyto strany mají jeho zavedení rovněž v programu. Vyjednavači všech stran se shodují na tom, že referenda by měla být závazná. Oproti zmíněným stranám však Piráti prosazují náročnější podmínky v případě rozhodování o změnách ústavy a EU.

Ostatní strany se při jednání postavily podle Pirátů k návrhu vstřícně. „Je zřejmé, že ve Sněmovně je vůle referendum zavést. A strany, které mají zavedení referenda v programu, tak mohou učinit i bez zásahu Pirátů. Úkolem Pirátů je nyní zajistit, že výsledek bude racionální a umožní občanům řešit problémy, které politici přehlížejí. Inspirujeme se studií Parlamentního institutu, která popisuje fungování referend v drtivé většině států Evropy. Ohlídáme rizika zneužití,” uvedl poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Příkladem běžného referenda budou podle návrhu Pirátů otázky každodenního života, jako je zákaz kouření v restauracích nebo vnitropolitické záležitosti typu odvolání prezidenta, které funguje na Slovensku nebo v Rakousku. Platnost a závaznost referenda vznikne za předpokladu souhlasu nadpoloviční většiny hlasujících. Kvórum hlasů „pro” nemá být přemrštěné, aby nebyla referenda zbytečně neplatná. Občanská iniciativa by měla vyžadovat cca 100 000 až 250 000 podpisů – řádově jde o násobek počtu podpisů na kandidaturu na prezidenta.

Ústavní referendum se bude týkat změn ústavních zákonů a přenesení působnosti státu na mezinárodní organizace, včetně například členství v EU. Platnost a závaznost referenda vznikne za předpokladu souhlasu 60% většiny hlasujících. Občanská iniciativa bude vyžadovat dvakrát více podpisů než u běžného referenda. Piráti chtějí zavést ústavní referenda s časovým odstupem několika let, aby se občané nejdřív sžili s pravidly běžných referend. Prvky přímé demokracie je třeba zavádět postupně.

Piráti navrhuji úpravu, která bude obsahovat i pojistky proti zneužití. „Referenda již 8 let využíváme sami uvnitř Pirátské strany. Pokud mají rozumná pravidla, občanské společnosti prospívají. Nesmí se ale zvrtnout v hazard s demokracií. Proto prosazujeme, aby vedle běžného referenda bylo také ústavní referendum s 60% většinou, kterou mají například ve Francii,” dodal Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů.

Piráti prosazují nejprve zavedení běžného referenda, které umožní odladit a vyzkoušet jeho fungování. Pirátský návrh nepočítá s odvolatelností poslanců či členů vlády, jako to má ve svém programu hnutí SPD Tomia Okamury. Hnutí přišlo rovněž s návrhem zákona o přímé volbě hejtmanů a starostů, který obsahuje i zavedení odvolatelnosti.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

ODS a lidovci: Zákon o referendu je populistický, Česko ho nepotřebuje

Piráti v anketě podpořili zavedení referenda

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články