Bytová krize se ještě prohloubí. Do deseti let bude Praze chybět 100 tisíc bytů

Bytová krize se ještě prohloubí. Do deseti let bude Praze chybět 100 tisíc bytůNové
Domov

Nedostupnost bydlení v Praze

Pokud úřady nezačnou povolovat masivněji bytovou výstavbu v Praze, bude v roce 2030 ve městě chybět sto tisíc bytů, tedy bydlení pro 200 tisíc lidí. Varuje před tím Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR), které vyzvalo k odblokování povolování bytů.

„V Praze je v přípravě 96 tisíc bytů a z toho dvě třetiny na brownfieldech. Projekty se ale kvůli extrémně dlouhému povolovaní nedaří dostávat na trh, a to je zásadní důvod růstu cen bytů,“ uvedl šéf developerské společnosti Central Group a člen SAR Dušan Kunovský. Dostupnost bydlení je podle něj daná tím, že bude dost stavebních pozemků, na stavební povolení se nebude čekat deset let a na trhu bude zdravá konkurence mezi developery a hypotéčními bankami bez zbytečných regulací.

Podle studie SAR může v Praze v roce 2030 chybět až 100 tisíc bytů. Důvodem je pomalé tempo povolování bytové výstavby. V hlavním městě je podle strategického plánu potřeba ročně zhruba 6000 nových bytů. Od roku 2010, kdy se povolování výrazně zpomalilo, je ovšem v průměru povoleno zhruba 3000 bytů za rok.

„Počet povolených bytů začal klesat od roku 2010, od té doby stavební úřady v průměru povolily zhruba 3500 bytů ročně včetně nástaveb a rekonstrukcí. Jenomže v Praze je třeba postavit minimálně 10 tisíc bytů ročně, deficit tak každým rokem narůstá o zhruba 6500 bytů,“ uvedlo sdružení developerů a architektů v tiskové zprávě.

Optimističtější čísla tento týden zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).  Stavební firmy v Česku podle něj zahájily v prvním čtvrtletí stavbu 3373 bytů v bytových domech, meziročně o 83 procent více. Nejvíce jich bylo v Praze, kde počet zahájených staveb stoupl téměř čtyřnásobně. Počet zahájených staveb rodinných domů v Česku meziročně vzrostl o desetinu.

Dále čtěte: Poptávka prudce roste. Praha už je v bydlení dražší než Berlín či Vídeň

Související články