1 Šéf sněmovny v Římě

Vondráčkovo římské faux pas. Chlubí se snímky z baziliky, kde se nesmí fotit

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Po kritizovaném hudebním výstupu, kdy předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček stál na předsednickém pultu, hrál na kytaru a zpíval, se místopředseda ANO opět stal terčem kritiky za své chování. Na sociálních sítích se totiž chlubil fotkami z návštěvy římské baziliky, kde byl však zachycen v sousedství cedulek zákaz fotografování. V sobotu pak Vondráček na svůj twitterový účet dodal, že fotografování události vyjednalo české velvyslanectví.

„Bazilika svatého Klimenta právě teď,“ napsal jeden z nejvyšších českých ústavních činitelů k záběrům z římského kostela, které přidal na svůj Twitter ve čtvrtek v podvečer. Na přiložených snímcích je však zachycen i s nepřehlédnutelnými upozorněními, že v chrámu se nesmí fotografovat.

V sobotu odpoledne po mnoha kritických reakcích na Twiteru zveřejnil šéf sněmovny další reakci. „Všechny mohu ujistit, že kvůli mimořádné události se v bazilice sv. Klimenta fotit SMĚLO, celou mši natáčelo dokonce několik TV štábů vč. České televize. Velvyslanectví předjednalo speciální povolení pro natáčení a fotografování u priora kláštera,“ napsal Vondráček na svém účtu.

Opoziční poslanci kritizovali předsedu dolní komory začátkem března kvůli večírku v Poslanecké sněmovně, o kterém informoval web Seznam Zprávy. Vondráček stál na předsednickém pultu, hrál na kytaru a zpíval. Snímky jsou podle něj z podzimu 2017, kdy ANO slavilo vítězství ve volbách.

Papeže pozval do Česka

Papež František přijal předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka v pátek. Spolu s Vondráčkem přišel na soukromou audienci k papežovi i předseda slovenského parlamentu Andrej Danko. Oba politici do Vatikánu přicestovali, aby si připomněli 1150. výročí úmrtí svatého Cyrila. Ten je pochován v Římě v bazilice svatého Klimenta nedaleko Kolosea.

Vondráček mluvil s papežem Františkem o smlouvě s Vatikánem, která je sice dlouhá léta dojednaná, parlament ji ale ještě neschválil. Česko je tak jednou z posledních zemí Evropy, která nemá vztahy s centrem katolického světa upravené dohodou. „Já jsem jeden z těch, kteří podpoří, aby smlouva s Vatikánem byla ratifikována,“ řekl Vondráček. Parlament smlouvu v roce 2003 neschválil, protože mu připadalo, že je nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví. O zamýšleném zdanění církevních restitucí v Česku naopak František s Vondráčkem nemluvil.

Šéf sněmovny hlavu katolické církve pozval do Česka, dohodnuto zatím ale nic není, řekl po setkání Vondráček v České televizi. Vhodná příležitost pro návštěvu Františka v Česku by byla v roce 2021, na kdy připadá 1100. výročí násilné smrti svaté Ludmily, uvedl také předseda Poslanecké sněmovny.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.